1 sierpnia to data szczególna. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszyscy – niezależnie od poglądów czy korzeni – z szacunkiem wspomną bohaterstwo młodych warszawianek i warszawiaków, którzy stanęli do nierównej walki z wrogiem. Premier Donald Tusk obchody tego wydarzenia rozpoczął od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ogłosił tam decyzję o przekazaniu instytucji 100 milionów złotych na rozbudowę.
Pamięć o Powstaniu łączy
Co roku czcimy ludzi, którzy zdecydowali się latem 1944 roku stawić czoła najeźdźcom. Wspominamy tych, którzy – jak podkreślił Premier Donald Tusk – zdecydowali się na niezwykły zryw, nieporównywalny z niczym innym w historii Polski i Europy.
– Ta pamięć jest bezcenna. Tworzy bowiem lepszą przyszłość. Skoro tak trudno w naszej historii znaleźć te momenty i postaci, o których wszyscy możemy powiedzieć: “tak, to są nasi bohaterowie, tak, to są nasze wielkie wydarzenia historyczne” – to tym bardziej musimy o nie dbać – mówił podczas wystąpienia na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego Prezes Rady Ministrów.
Premier zauważył, że pomimo debat historyków i sporów o sens powstania, które toczą się od dziesięcioleci, jedno jest wspólne dla wszystkich – szacunek dla Powstańca Warszawskiego.
Muzeum ożywia historię
Kultywowanie pamięci o Powstaniu łączy nie tylko ludzi o różnych korzeniach, tradycjach czy poglądach. Buduje także most pomiędzy generacjami.
Muzeum Powstania Warszawskiego odgrywa tu rolę kluczową. Od 20 lat pokazuje chwałę i tragizm. Odwagę młodych warszawiaków i bestialstwo okupantów. Bohaterstwo i codzienne życie. Ale co najważniejsze, robi to w sposób autentyczny dla młodych ludzi.
– Byłem niezwykle poruszony, kiedy wspólnie z panem Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i panem Dyrektorem Janem Ołdakowskim, oglądaliśmy bardzo pieczołowicie koloryzowane zdjęcia z czasów Powstania. Pan Dyrektor powiedział, że to robi szczególne wrażenie na najmłodszych zwiedzających. Że bardzo przybliża i humanizuje artefakty zgromadzone w Muzeum i działa na wyobraźnię tych najmłodszych – mówił Donald Tusk.
Od lat działalność placówki wykracza daleko poza misję typowego muzeum.
100 mln zł na misję edukacyjną dla przyszłych pokoleń
Premier podjął decyzję o przekazaniu brakujących pieniędzy potrzebnych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na potrzebę wsparcia finansowego zwrócił Premierowi uwagę Prezydent Warszawy. Okazało się, że wskutek błędnych decyzji podjętych w poprzednich latach istnieją trudności z przekazaniem Muzeum obiecanych pieniędzy.
– Panie Premierze, wielkie podziękowania, bo to bardzo ważna deklaracja. Powstańców jest wśród nas coraz mniej i dlatego tak ważna jest pamięć o Powstaniu, o wartościach, za które oddawali swoje życie. Dlatego tak ważne jest, że znalazły się pieniądze na rozbudowę Muzeum. Dzięki temu misja edukacyjna będzie mogła być dalej rozwijana – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że placówka ma już gotową koncepcję rozbudowy. Jedyne, co wstrzymywało działania, to odpowiedni budżet.
– Od jutra zaczynamy prace. Dziękuję w imieniu wszystkich pracowników Muzeum, ale dziękuję też w imieniu nowego pokolenia i ludzi, którzy przyjdą do tego nowego Muzeum, żeby przygotować się na stulecie obchodów Powstania Warszawskiego – mówił Jan Ołdakowski.
Rozbudowa ma potrwać ok. 3,5 roku.
Pieniądze z budżetu państwa mają zostać przekazane muzeum w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Źródło: KPRM