Projekt przebudowy budynku przy Semaforowej 5 we Wrocławiu uzyskał dofinansowanie z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Powstaną w nim Dzienne Domy Pomocy.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił w połowie sierpnia przetarg na "przebudowę, rozbudowę i remont budynku przy ul. Semaforowej 5 we Wrocławiu wraz z zagospodarowaniem terenu, dla potrzeb utworzenia Dziennych Domów Pomocy", w których dostępnych będzie 60 miejsc. Wykonawcy mogli składać oferty do dzisiaj.
Zamówienie nie obejmuje wyposażenia budynku w meble i sprzęt, tj. biurka, fotele, czy stoły rehabilitacyjne. Za to odpowiedzialny będzie przyszły użytkownik obiektu. Zamawiający zaplanował 600 tys. zł na ten rok, 3,3 mln na kolejny, a pozostałą potrzebną kwotę na rok 2019.
– Otrzymana kwota pozwoli: wyremontować dach, elewacje, instalacje wewnętrzne, przyłączyć budynek do ogrzewania miejskiego, wymienić stolarkę, wstawić windę, dostosować wejście dla osób starszych i niepełnosprawnych. We wnętrzu powstaną sale zajęć, szkoleniowe, komputerowe, kuchenne i sanitarne. Na zewnątrz od strony ogrodu planuje się uporządkowanie małej architektury, altanę i plenerową siłownię – informuje na swoim profilu Rada Osiedla Brochów.
fot. investphoto.pl
Koszt robót budowlanych wraz z zakupem wyposażenia ma wynieść 4 983 759 zł, z czego 2 877 952 będzie dofinansowane.
Inwestycja została podzielona na dwa zadania. Na pierwsze z nich, "przebudowa, rozbudowa i remont budynku wraz z zagospodarowaniem terenu – z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie", wykonawca będzie miał 15 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Na kolejne, czyli pielęgnacje zieleni, rok od dnia następnego po zrealizowaniu pierwszego zadania.
FB
Docelowe centrum aktywności społecznej
O wyremontowanie zabytkowego budynku brochowskiego ratusza zabiegała już poprzednia kadencja Rady Osiedla.
– Ponad 2 lata temu, a może to już 3 rozpoczęliśmy od rozmów z panią Basią i panem Markiem i od wspólnej wizji lokalnej starego brochowskiego ratusza. Jego remont i przywrócenie w nim różnych funkcji społecznych dla lokalnej społeczności uznaliśmy wówczas za jeden z naszych wspólnych priorytetów działania. Umówiliśmy się, że będziemy poszukiwać źródeł finansowania tej inwestycji. Zgłosiłem wówczas jako Departament Spraw Społecznych ten projekt do dofinansowania i udało się! Pozyskaliśmy środki na kosztowny remont i przebudowę. Przetarg ogłoszony – pisze na swoim profilu Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych UM Wrocławia.
REKLAMA
Docelowo w tym miejscu planowane jest centrum aktywności społecznej.
– Wnioskowane zajęcia dla osób starszych będą się odbywały w godzinach rannych lub południowych. W pozostałej części dnia obiekt może służyć jako osiedlowy dom kultury z funkcjami zaproponowanymi przez mieszkańców osiedla – wyjaśniają radni.
fot. investphoto.pl
Od ratusza po dom pomocy
Pięciokondygnacyjny budynek przy Semaforowej 5 powstał w 1908 roku. Pełnił funkcję Ratusza i Urzędu Miejskiego, a po II wojnie światowej został przebudowany na działalność usługowo-mieszkalną. Na parterze, pierwszym piętrze i części drugiego mieściła się przychodnia PKP. Na pozostałej części trzeciej kondygnacji nadziemnej i na trzecim piętrze urządzono hotel dla pracowników kolei. W latach 90. na drugim i trzecim piętrze wyodrębniono dziewięć lokali mieszkalnych.
Aktualnie parter i pierwsze piętro nie są użytkowane. Docelowo planuje się również wykwaterowanie wszystkich lokali mieszkalnych. M4, M7 i M9 zostały już przez najemców zwolnione. Z M1, M2, M3 i M6 ma to nastąpić do końca 2017 roku. Ostatni lokal może być użytkowany nawet do końca inwestycji.
fot. investphoto.pl
Budynek figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Wrocławia. Został wybudowany na planie litery L. W części pierwotnej posiada trzy nadziemne kondygnacje użytkowe i poddasze/strych, a w dobudowanej – cztery. Jego kubatura wynosi 10,5 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa objęta przedmiotem inwestycji to blisko 870 mkw.
Dawny brochowski ratusz znajduje się na terenie przeznaczonym, zgodnie z planem miejscowym, pod lokalizację instytucji i placówek opieki społecznej, np. domu pomocy społecznej. Obszar graniczy bezpośrednio z terenem Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza oraz Parafii pw. św. Jerzego we Wrocławiu-Brochowie.
fot. investphoto.pl