Wrocław: Budowa kawiarenki przy Wzgórzu Partyzantów może ruszać. Miasto dopłacaźródło: Grupa 3303

Wrocław: Budowa kawiarenki przy Wzgórzu Partyzantów może ruszać. Miasto dopłaca

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Urzędnicy skutecznie wrócili po roku do pomysłu rewitalizacji zabytkowego budynku zaprojektowanego ponad sto lat temu przez Maxa Berga. Firma AKBiK jeszcze w tym roku ma zakończyć prace. Oczekiwała prawie 1,4 mln zł – o 200 tys. więcej, niż zakładał magistrat.
Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął 23 stycznia przetarg na pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego budynku kawiarenki nad fosą przy skrzyżowaniu ulic Podwale i Kołłątaja. Jako jedyna zgłosiła się spółka AKBiK Sp. z o.o. Była gotowa podjąć się zadania za 1 mln 368 tys. zł brutto, przy udzieleniu pięcioletniej gwarancji. Miasto planowało przeznaczyć na ten cel 1 mln 155 tys. zł, ale postanowiło dopłacić różnicę. Zwycięzca będzie miał dziesięć miesięcy od dnia podpisania umowy, by zrealizować inwestycję.
Pierwszy przetarg w nowym zakresie, o którym informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, ZIM unieważnił w grudniu. Wówczas miał zarezerwowane 1 mln 107 tys. zł. Tymczasem AKBiK (przy 62 miesiącach gwarancji) oczekiwał 1 mln 399 tys. zł, a MLW Projekt Sp. z o.o. Sp.k. (84 miesiące) 1 mln 592 tys. zł.
Grupa 3303

Na początek remont kawiarenki, później kolejne inwestycje

Pierwszy etap prac przewiduje m.in. przebudowę budynku na kawiarenkę, rewaloryzację schodów po jego wschodniej stronie prowadzących do dawnej stacji redukcji gazu oraz remont piwnicy. Wykonawca zajmie się ponadto przebudową chodnika, montażem instalacji i rozbiórką oraz odbudową części ogrodzenia fosy.
Celem zamówienia jest zabezpieczenie techniczne budynku i jego rewaloryzacja jako obiektu zabytkowego podlegającego ochronie na podstawie planu miejscowego, nadanie funkcji użytkowej oraz uzyskanie atrakcyjnej przestrzeni w mieście, w strefie przystanków komunikacji miejskiej, fosy i Bastionu Sakwowego – wyjaśniają urzędnicy.
Projekt przygotowany przez pracownię Grupa 33_03 przewiduje jeszcze dwa etapy przedsięwzięcia, do realizacji w przyszłości. Pierwszym jest m.in. utworzenie tarasów (pomostów) na skarpie, a drugim renowacja dawnej stacji redukcyjnej gazu w piwnicy wraz z pomostami, aranżacja przestrzeni zewnętrznej, przebudowa wejścia oraz zagospodarowanie zieleni.
Grupa 3303

Początkowo zabrakło ponad miliona

REKLAMA
O pierwszym przetargu na to zadanie pisaliśmy w grudniu 2017 roku. Wówczas miasto od razu zakładało wybudowanie pomostów. ZIM unieważnił 21 grudnia postępowanie z powodu zbyt wysokiej oferty. Jedyną propozycję złożyła firma AKBiK Sp. z o.o. Oczekiwała 2 mln 4 tys. zł brutto. Magistrat zamierzał wydać maksymalnie 900 tys. zł.
Założeniem naszego projektu było przywrócenie czytelności bryły i wyeksponowanie walorów surowej żelbetowej konstrukcji. Ciekawostką jest, że nie tylko słupy, stropy i ściany konstrukcyjne zostały wykonane z betonu, ale również dach wraz z kominem, sufitem i ścianami wewnętrznymi stanowią cienką żelbetową strukturę o grubości około 7 centymetrów – tłumaczą autorzy projektu.
Po przebudowie, pierwotną konstrukcję zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, będzie można obserwować przez przeszklone ściany. W ciepłe dni ściany będzie można rozsunąć. 
– W budynku zaprojektowaliśmy niewielką kawiarenkę w widokiem na fosę. Na skarpie powstanie zawieszony nad wodą pomost, z którego będzie można obserwować Wzgórze Partyzantów i przycumować kajak, gdy powrócą one na fosę – zapowiadają architekci.
Projektanci mają nadzieję, że w przyszłości będzie można również oglądać zachowane i odrestaurowane pozostałości stacji redukcyjnej gazu zlokalizowane w piwnicy, stanowiące pamiątkę dziedzictwa technicznego Wrocławia.
Niewielki budynek na skarpie fosy przy ulicy Podwale został zaprojektowany w 1910 roku przez znanego wrocławskiego architekta Maxa Berga. Niegdyś mieścił w piwnicy stację redukcyjną gazu, a na parterze "domek z mlekiem". 
Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie przebudowywany i stracił swoją klarowną formę żelbetowej świątyni. W ostatnich latach obiekt stopniowo niszczał.

Wzgórze Partyzantów też do remontu

Miasto zamierza zrewitalizować również Wzgórze Partyzantów. W budżecie na 2019 rok znalazły się już na to pierwsze środki, o czym informowaliśmy w listopadzie.
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA