Wrocław: Miasto dopłaca miliony do budowy hali sportowej w miejsce dawnych basenów

Wrocław: Miasto dopłaca miliony do budowy hali sportowej w miejsce dawnych basenów

REKLAMA
Za trzecim razem urzędnicy postanowili zwiększyć budżet na realizację obiektu przy ulicy Racławickiej, na granicy Borka, Grabiszyna i Krzyków. Pochłonie ponad 26 milionów złotych, choć w zeszłym roku wystarczyło wydać przeszło 23 miliony. Sportowcy i kibice skorzystają z budynku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Magistrat rozstrzygnął 22 kwietnia trzeci przetarg na postawienie wielofunkcyjnej hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Racławickiej 62 na Borku (w miejsce nieczynnych od lat odkrytych basenów) w formule "zaprojektuj i wybuduj". Do 9 marca zgłosił się tylko jeden uczestnik, konsorcjum wrocławskich firm Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Era S.A. oraz ISB Budownictwo Sp. z o.o. Zapewniają wydłużenie gwarancji o pięć lat. Oczekują 24 mln 446 tys. zł brutto (z zakresem opcyjnym 26 mln 392 tys. zł). Miasto chciało przeznaczyć na ten cel 15 mln 400 tys. zł (na poszerzone zamówienie 18 mln 819 tys. zł), ale postanowiło dołożyć brakującą kwotę.
Zwycięzca będzie miał na wykonanie prac projektowych i budowlanych półtora roku od dnia podpisania umowy. W ciągu 10 miesięcy zamawiający może skorzystać z prawa opcji.
UM Wrocławia

Mogło być taniej i wcześniej?

Pierwsze postępowanie magistrat ogłosił w październiku. Zamierzał wydać maksymalnie 15 mln 399 tys. zł (nie uwzględniał wówczas poszerzenia zakresu inwestycji). Wpłynęły cztery oferty, wynoszące od 22 mln 389 tys. zł (AWM Budownictwo S.A.) do 32 mln 709 tys. zł (Berger Bau Polska Sp. z o.o.). Era i ISB Budownictwo liczyły wówczas na 29 mln 944 tys. zł. Doszło do unieważnienia, ponieważ najtańsza oferta przekraczała założony budżet.
Podobnie było podczas styczniowego przetargu. Wówczas zgłosiło się już wyłącznie konsorcjum Ery i ISB Budownictwa. Było gotowe podjąć się zadania za 24 mln 544 tys. zł (z opcją za 26 mln 490 tys. zł). Dopiero w trzecim postępowaniu urzędnicy zdecydowali się na zwiększenie budżetu.
Miasto nie mogło wcześniej dołożyć brakujących środków, bo takich nie miało. Zrobiło to dopiero wtedy, gdy zapadła decyzja o ich przyznaniu – informuje nas Wojciech Koerber z biura prasowego magistratu.
fotopolska.eu - Corvus monedula

Sale sportowe, a do tego sauna, siłownia i bufet

Magistrat podzielił zamówienie na trzy części. Pierwsze dwie ujął w zakresie podstawowym. Chodzi o przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej, a następnie prowadzenie robót (m.in. rozbiórka niecki starego basenu, budowa hali i montaż mobilnej widowni z 400 składanymi siedziskami).
Powierzchnia użytkowa piętrowej, wysokiej na 6 m hali (z windą) wyniesie 3,5 tys. mkw. Oszklone elewacje zapewnią naturalne oświetlenie. Inwestycja wynika z potrzeby rozwoju bazy sportowej "w celu realizacji zadań wrocławskich klubów". W obiekcie będzie można organizować zawody rangi okręgowej, wojewódzkiej i krajowej. Jest przeznaczony do uprawiania czterech dyscyplin: boksu, judo, zapasów oraz podnoszenia ciężarów.
Sportowcy skorzystają z siłowni, sali do odnowy biologicznej i fizjoterapii oraz pięciu pomieszczeń z szatniami. W środku znajdą się także miejsca do gry w tenisa stołowego i w bilarda, sauna oraz baro-kawiarnia. Ponadto miasto przewidziało jeszcze m.in. pomieszczenie antydopingowe, przestrzeń dla trenerów poszczególnych sekcji i magazyny/pokoje techniczne.
Hala dla wszystkich wrocławian
W magistracie podkreślają, że priorytetem jest rozwój sportowy dzieci i zawodowców, a inwestycja odpowiada na zapotrzebowanie czterech wspomnianych sekcji WSK-u Śląsk.
Z drugiej strony hala ma również służyć mieszkańcom Wrocławia – nie tylko jako obiekt rekreacyjno-sportowy, ale też w zakresie fizykoterapii oraz medycznej, bo gabinety z takimi usługami również powstaną – wyjaśnia Wojciech Koerber. – Będą godziny przeznaczone dla chętnych spoza klubowych struktur Śląska i jest też zamysł, by zajęcia prowadzili m.in. znani sportowcy.  
fotopolska.eu - Corvus monedula

Parking i dostawa sprzętu, a w przyszłości hotel oraz internat

Trzecia część zamówienia (opcja) dotyczy instalacji fotowoltaiki (zapewniającej prąd dla ogrzewania, oświetlenia i wentylacji), oświetlenia terenu (LED), wykonania skwerów (z drzewami, krzewami, kwietnikami i ławkami) oraz utworzenia parkingu (na 63 stanowiska, w tym dwa dla autokarów) wraz z drogami dojazdowymi i chodnikami. Obejmuje też dostawę wyposażenia bufetu i sprzętu sportowego. W drugim przypadku chodzi m.in. o dwa ringi (jeden do treningu, drugi do walk mistrzowskich), dziewięć pomostów do podnoszenia ciężarów (2x2,5 m, jeden 4x4 m), 10 worków bokserskich oraz po dwa komplety mat do judo i do zapasów (12x12 m).
Na tym się nie skończy. Wykonawca musi także przewidzieć w planie zagospodarowania terenu miejsce dla budowy w przyszłości dwóch obiektów: hotelu dla sportowców oraz internatu dla młodzieży. Każdy z nich będzie miał 55 miejsc noclegowych (łącznie 110). Miasto ogłosi na ich realizację osobny przetarg.

Przebudowa krytej pływalni będzie trwała dalej

Urzędnicy zamierzają też kontynuować przebudowę sąsiedzkiej krytej pływalni, użytkowanej przez WKS Śląsk. Projekt z 2015 roku obejmował w sześciu etapach modernizację stacji uzdatniania wody, remont obu basenów (25- i 50-metrowego), zabudowę patio,  rozbiórkę dawnej stacji uzdatniania wody oraz przebudowę placu przed wejściem głównym. Część prac zostało już wykonanych w 2016 i 2019 roku, a niektóre są prowadzone jeszcze do czerwca 2020 r.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 16 kwietnia przetarg na modernizację stacji uzdatniania wody, zabudowę patio i remont obu basenów. Chętni mogą składać oferty do 7 maja. Zwycięzca będzie musiał skończyć zadanie w ciągu ośmiu miesięcy od podpisania umowy (część w pięć miesięcy).
fotopolska.eu - Corvus monedula

Nowa hala także w centrum

Miasto zbuduje jeszcze jedną halę, na Przedmieściu Oławskim. Blok sportowy ma służyć m.in. LO nr XIII mieszczącym się przy ul. Haukego-Bosaka. Miasto chciało wydać 6 mln zł, jednak najtańsza oferta przekroczyła tę kwotę o ponad 14 mln zł. Mimo to urzędnicy rozstrzygnęli przetarg. O szczegółach pisaliśmy w grudniu.
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Drugi etap osiedla Nowych Kosmonautów w Poznaniu gotowy
Firma Monday Development z grupy Unidevelopment rozpoczyna przekazywanie kluczy do kolejnych mieszka...
Koleje Dolnośląskie będą samowystarczalne w zakresie serwisu. Rozbudują kompleks w Legnicy
Dodatkowe hale, stacja paliw oraz myjnia mają powstać w rejonie ulicy Pątnowskiej do końca 2022 roku...
Warszawa: Pasaż Aniński – ED Invest i spółdzielnia mieszkaniowa budują nowe osiedle na Gocławiu [WIZUALIZACJE]
Deweloperzy zamierzają etapować inwestycję w rejonie ulic Jana Nowaka Jeziorańskiego i Mikołajczyka....
Wrocław: Zabytkowa willa w Leśnicy trafi pod młotek
Magistrat chce sprzedać dwie nieruchomości blisko zbiegu ulic Alojzego Majchra i Promenada. Nie są o...
Wrocław: Miasto zbuduje za miliony Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach [WIZUALIZACJE]
Urzędnicy wyłonili wykonawcę  budynku w sąsiedztwie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy S...
Kraków: AMW sprzedaje zabytkowy fort w Bronowicach. Jest wart miliony
Wojsko oczekuje prawie 30 milionów złotych za teren przy ulicy Lucjana Rydla o powierzchni ponad 6 h...
Wrocław: Budowa willi miejskich na Sołtysowicach może ruszać
Firma Mila przygotowuje realizację tej inwestycji co najmniej od prawie dwóch lat. Nowe osiedle pows...
Wrocław: Nie dla powrotu zieleni na Rynek
Część mieszkańców oczekuje większej ilości roślinności w okolicy ratusza. Zamierzali pozyskać na ten...
Wrocław: Miasto sprzeda oficyny na Nadodrzu
Piętrowy budynek mieszkalny przy zbiegu ulic Kazimierza Jagiellończyka i Myśliwskiej nie ma przed so...
Wrocław: Jaki los czeka Kąpielisko na Oporowie? Są wyniki konsultacji
Urzędnicy podsumowali opinie mieszkańców dotyczące zagospodarowania kompleksu przy ulicy Harcerskiej...