DODAJ

Zakończenie przetargu na budowę stadionu?

Sport i rekreacja / Białystok
Zakończenie przetargu na budowę
MatKoz
2012-02-07 10:17:55

Wczoraj, 6 lutego, upłynął termin przetargu na dokończenie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku. Jak się okazało, koszt budowy będzie dwa razy droższy niż pierwotnie zakładano. Na inwestycję miasto przeznaczyło 130 mln złotych, tymczasem najniższa kwota, na jaką oszacowało budowę obiektu konsorcjum Hydrobudowa wynosi prawie 254 mln złotych.


 


W czerwcu 2011 roku miasto odstąpiło od umowy z wykonawcą, który spóźniał się z terminowym oddawaniem prac. Pierwotnie do budowy stadionu spełniającego standardy UEFA i mogącego pomieścić ponad 22 tysiące widzów przystąpiło polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction. Obiekt miał być oddany do połowy 2012 roku, niestety w wyniku opóźnień termin przesunął się na koniec 2013 roku. Białostocki MOSiR domaga się od wykonawcy prawie 16 mln złotych kary umownej za niedotrzymanie zobowiązań.


 


Budowa stadionu przy Słonecznej jest możliwa dzięki wsparciu funduszy unijnych pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Unijna pomoc pozwoli pokryć około 64 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Stadion to jedna z największych inwestycji w regionie, obiekt ma spełniać standardy europejskie, będzie posiadał zadaszone trybuny, sale konferencyjne i powierzchnie komercyjne. W pobliżu inwestycji zaplanowano budowę boisk treningowych. Jeżeli budowa pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec 2013 roku będzie można na nim rozgrywać mecze piłkarskiej Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej.


 


mk