DODAJ

DSS wychodzi na prostą

Drogi i mosty / dolnośląskie
DSS wychodzi na prostą
RynekInfrastruktury
2012-09-18 18:40:29

Dolnośląskie Surowce Skalne znajdujące się w upadłości układowej starają się wyjść z zapaści i rozwiązać problemy, jakich przysporzyła spółce budowa autostrady A2. DSS koncentruje się na rentownym wydobyciu i sprzedaży kruszyw i prowadzi intensywną restrukturyzację kosztową.


 


W zeszłym tygodniu DSS złożyło pozwy przeciw chińskiemu konsorcjum COVEC, które budowało dwa odcinki autostrady A2 ze Strykowa do Konotopy. Spółka zamierza odzyskać około 50 mln zł za dostawy kruszywa, betonu oraz wykonanie nawierzchni i podbudowy na dwóch fragmentach A2.– Wycofując się z budowy autostrady COVEC praktycznie z dnia na dzień poinformował DSS o zakończeniu współpracy i odmówił zapłaty za materiały już dostarczone orz te, które zostały zgromadzone przez DSS dla potrzeb wykonania zleconych robót budowlanych.

Problemy z COVEC-iem spowodowały wielomilionowe straty dla polskiej spółki, a w połączeniu z dużym wzrostem cen surowców i przejęciem budowy odcinka C autostrady A2 przez DSS, przyczyniły się do późniejszej utraty płynności finansowej spółki.


Obecnie Dolnośląskie Surowce Skalne powoli wychodzą z kryzysu. W pierwszym półroczu tego roku przychody ze sprzedaży grupy DSS wyniosły 61,8 mln zł, a zysk operacyjny 4 mln zł. – Solidnym fundamentem restrukturyzacji DSS jest rentowna działalność podstawowa związana z wydobyciem i sprzedażą wysokiej jakości kruszyw. Szybko odbudowujemy tu swoją pozycję, odzyskując zaufanie na rynku – mówi Rafał Abratański, członek zarządu spółki.DSS finalizuje również prace związane z restrukturyzacją kosztową. Oszczędności udało się uzyskać dzięki rozpoczętemu procesowi zwrotu sprzęty leasingowego lub zakupionego w związku z pracami na A2. Ograniczono także wydatki związane z wynajęciem biura i znacznie zmniejszono liczbę służbowych samochodów.