DODAJ

Polkowice będą większe. Miasto chce przeznaczyć 100 hektarów pod budownictwo mieszkaniowe

Polkowice
Polkowice będą większe. Miasto
Orzech
2017-12-18 23:36:22
100 hektarów nowych gruntów chce przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe jedno z najbogatszych miast w Polsce i na Dolnym Śląsku – Polkowice. Władze liczą, że dzięki temu w ciągu kilkunastu lat podwoi się liczba mieszkańców. Aktualnie miasto Polkowice liczy 22,5 tys. mieszkańców. W całej gminie mieszka łącznie 27 tys. Codziennie do pracy w kopalniach KGHM oraz do fabryk w tutejszej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dojeżdża ok. 16 tys. osób.

W Polkowicach zaczyna brakować miejsca pod nowe inwestycje mieszkaniowe. Miasto od lat przygotowywało się do rozwoju, teraz to ma szansę się spełnić w ramach programu Polkowice 2030+.

Polkowice mają już przygotowane nowe tereny inwestycyjne przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. W sumie ok. 100 hektarów. Na tych działkach będą mogły powstać zarówno domy wielorodzinne, jak i bloki. Pierwsze inwestycje na nowych terenach już ruszają. W Polkowicach powstają obecnie dwa bloki socjalne. Niedawno przybyły trzy nowe budynki TBS  łącznie ponad setka mieszkań. W planach są kolejne.

Miasto chce budować lub wspierać budownictwo mieszkaniowe co najmniej w siedmiu systemach. Obecnie powstają budynki wielorodzinne w systemach: socjalnym, komunalnym, społecznym i za pośrednictwem naszej gminnej spółki w systemie TBS. Ponadto Polkowice złożyły aplikacje i wskazały gminne tereny i oczekują na decyzję rządu, aby w Polkowicach był również realizowany rządowy program Mieszkanie+.

Polkowice planują również z Bankiem Gospodarstwa Krajowego budować mieszkania w ich systemie komercyjnym. Gmina chce sprzedać mieszkańcom Polkowic, deweloperom i innym zainteresowanym podmiotom kilkadziesiąt hektarów ziemi, które uzbroi i podzieli na działki pod budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne.

Aktualnie ponad 800 rodzin i osób potwierdziło chęć otrzymania mieszkania od miasta Polkowice. Poza tym coraz więcej osób i deweloperów jest zainteresowanych kupieniem w Polkowicach działek pod budownictwo mieszkaniowe. Taki fakt nie dziwi, bowiem Polkowice należą od wielu lat do najbogatszych miast w Polsce.

To głównie dzięki KGHM, który jest największym pracodawcą w mieście. Zatrudnia ponad 18 tys. pracowników, z czego prawie 3,5 tys. z terenu powiatu polkowickiego, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem wyniosło 9731 zł. KGHM jest też największym płatnikiem podatków i co za tym idzie – dochodów gminy. Udział jednostek samorządu terytorialnego województwa dolnośląskiego w podatku CIT zapłaconym przez KGHM za 2016 rok wyniósł około 100 mln zł, z czego aż około 30 proc. stanowiło dochody gminy Polkowice i powiatu polkowickiego.

Źródło: materiały prasowe