DODAJ

Rusza modernizacja dworca kolejowego w Chojnowie

Dolny Śląsk
Rusza modernizacja dworca kolejowego
Orzech
2017-12-09 10:47:15
Zabytkowy dworzec kolejowy w Chojnowie doczeka się w końcu generalnego remontu. PKP S.A. wybrały w przetargu generalnego wykonawcę tej inwestycji. Będzie nią spółka SKB S.A. z Warszawy. Termin zakończenia modernizacji to przełom IV kwartał 2018 r. i I kwartału 2019 r. Ze względu na zabytkowych charakter obiektu, prace prowadzone będą w uzgodnieniu w konserwatorem. Koszt modernizacji wyniesie ok. 10 mln zł netto i zostanie sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu państwa. 

Główny budynek dworca składa się z trzech segmentów. Elewacje dworca są w większości wykonane z cegły, które mają zostać odsłonięte. 

Projekt przebudowy nie przewiduje zmiany funkcji budynku. W obiekcie zostanie zachowana główna funkcja dworca w centralnym segmencie budynku wraz z toaletami oraz Biurem Obsługi Klienta. W piwnicy przewidziano głównie pomieszczenia techniczne. Parter segmentu wschodniego został zaaranżowany na potrzeby gminy. Na I piętrze oraz na poddaszu została zachowana funkcja mieszkalna. Segment zachodni na parterze obejmuje pomieszczenia przeznaczone na funkcję dworcową. Na I piętrze zaprojektowano punkt przedszkolny z salkami zajęć i zespołami sanitarnymi. Natomiast na poddaszu dotąd nieużytkowym wydzielono przestrzenie przeznaczone na pomieszczenia techniczne.

Dworzec w Chojnowie zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym osób niepełnosprawnych. Dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowane zostaną specjalne oznaczenia dotykowe umieszczone na wysokości 1,45 m. W przestrzeni głównej komunikacji w pomieszczeniach dworcowych zaprojektowano ścieżkę dotykową. Dla potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane zostaną również dworcowe toalety. 

W budynku dworca oraz na zewnątrz zostanie zamontowany system monitoringu, dzięki któremu ma wzrosnąć poziom bezpieczeństwa. 

Ze względu na zły stan techniczny konieczne jest usunięcie zabytkowego ogrodzenia na ceglanym murze oporowym, które zostanie jednak zastąpione repliką. Nowy plac przed dworcem wzbogacony zostanie o miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, nowe śmietniki, ławki oraz stojaki na rowery.

Źródło: materiały prasowe