DODAJ

W Lubinie powstanie Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej

Lubin
W Lubinie powstanie Lotniczy
Orzech
2017-10-20 11:15:41
Politechnika Wrocławska po wielu latach przygotowań zrealizuje w końcu swój projekt dotyczący budowy Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego.

Ośrodek taki planowano od lat. Miał powstać w Oleśnicy. Wrocławska uczelnia chciała stworzyć tam ośrodek badawczy w dziedzinie lotnictwa, w szczególności dronów oraz badań wykorzystywaniem ekologicznych źródeł energii. Miał powstać na terenie dawnego lotniska wojskowego, zarządzanego przez Agencję Mienia Wojskowego.

Politechnika długo czekała na decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej ale w tym samym czasie AMW prowadziła rozmowy z zarządzającymi Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Kamiennogórską Specjalną Strefą Małej Przedsiębiorczości na temat objęcia tego terenu granicami jednej ze stref. Gdy okazało się, że do porozumienia z MON nie dojdzie, z pomocą wrocławskiej politechnice przyszły władze Lubina.

Wrocławska uczelnia zdecydowała się więc na budowę Lotniczego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego na terenie tamtejszego lotniska zarządzanego przez Aeroklub Zagłębia Miedziowego. Porozumienie w tej sprawie podpisali rektor uczelni prof. Cezary Madryas i Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Politechnika Wrocławska w nowym ośrodku będzie mogła przeprowadzać badania samolotu, w którym studenci i naukowcy będą mogli próbować oraz testować silniki i napędy. Dzięki tej inwestycji wrocławskiej uczelni w Lubinie, Dolny Śląsk ma się stać jednym z wiodących ośrodków działalności w zakresie dydaktycznej i badawczej, związanej z przemysłem lotniczym.

– Potrzebujemy miejsca do badania samolotów, do badań statycznych i w locie. Potrzebujemy miejsca, w którym będziemy testować silniki i napędy, miejsca gdzie będziemy mogli założyć warsztaty i konstruować statki powietrzne – powiedział Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Zbigniew Gnutek.

W przyszłości Politechnika Wrocławska planuje również wybudować na lotnisku nowe, specjalistyczne laboratoria badawcze.

Z lotniska w Lubinie korzystać będą nie tylko studenci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego ale również z Wydziałów Mechanicznego i Elektronicznego.