DODAJ

Wyspa Spirzów przejdzie metamorfozę

/ Gdańsk
Wyspa Spirzów przejdzie metamorfozę
Artivia
2013-02-04 17:30:39

Od umacniania nadbrzeży rozpoczęły się prace na gdańskiej Wyspie Spirzów. Mury dawnych spichlerzy zyskają iluminacje świetlne. W tym roku ruszą również prace przy zabudowie północnego cypla wyspy, gdzie powstanie wielofunkcyjny obiekt m.in. z dwoma hotelami, apartamentami, biurami i podziemnym parkingiem. Z kolei przy ulicy Stągiewnej 26 wyrośnie hotel Pyro.


 


Pierwsze prace nad nadaniem Wyspie Spirzów nowego blasku obejmują przebudowę nabrzeży. Zyskają one całkiem nowe, mocne konstrukcje oraz pomosty z drewna, które mają być miejscem do spacerów, a także cumowania łódek. Wzdłuż nabrzeża firma Energopol-Szczecin, wyłoniona na głównego wykonawcę przedsięwzięcia w drodze przetargu, wybuduje ciąg spacerowy z kostki granitowej, który będzie w pełni oświetlony i monitorowany. Nie zabraknie również barierek ochronnych, drabinek wyjściowych, schodów i ramp dla osób niepełnosprawnych. Koszt przebudowy nabrzeży przekroczy 23 mln zł, a prace mają potrwać do 30 listopada tego roku.


 


- Osobnym zagadnieniem, które zamierza zrealizować urząd jest uzbrojenie terenu m.in. w sieć energetyczną i światłowody, a także budowa kanalizacji. W planach jest również stworzenie iluminacji świetlnych na murach spichlerzów identycznych jak te, które oświetlają inne zabytkowe budowle w mieście – podkreśla Emilia Salach z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska.


 


Prawdziwą metamorfozę przejdzie jednak północny cypel wyspy, gdzie już jesienią mają ruszyć prace nad zabudową terenu w samym centrum Gdańska. Właściciel działki o 7 tys. m kw. powierzchni, ciągnącej się wzdłuż nabrzeża Motławy, posiada już pozwolenie na budowę wielofunkcyjnego kompleksu, którego elewacja ma być zmienna. Spichlerz Ognisty Wóz, który kupił kilka lat temu grunt od hiszpańskiej firmy Labaro za więcej niż 27 mln zł, zamierza od strony ulicy Chmielnej postawić dwa hotele, które łącznie mają oferować około 240 pokoi oraz biura, a od strony nabrzeża część apartamentową, w której znajdzie się 80 mieszkań, a także restauracje.


 


W podziemiach zespołu budynków mieszkalno-usługowych, który będzie ciągnął się od Mostu Zielonego do spichlerza Deo, inwestor wybuduje parking z 265 miejscami postojowymi. Spółka należąca do Zbigniewa Nowaka i jego Zakładów Mięsnych Nowak odrestauruje także ścianę spichlerza Woli Łeb, nad którą ma zostać nadbudowana szklana fasada. Prace mają potrwać 2 lata i pochłonąć ok. 200 mln zł.


 


Z kolei wiosną ma wystartować budowa hotelu Pyro przy ulicy Stągiewnej 26. Inwestorem jest spółka Genfer Invest Hotel II, należąca do norweskiej grupy kapitałowej Puro Hotell Holding AS, która posiada już gotowy obiekt we Wrocławiu, a kolejne buduje w Krakowie i Poznaniu. Na działce o powierzchni ponad 560 m kw. powstanie 97 pokoi oraz podziemny parking z 23 miejscami postojowymi. Hotel, który nie będzie posiadał restauracji czy spa, ma być gotowy latem 2014 roku.