Budowa Nowego Centrum Katowic trwa już od roku

Budowa Nowego Centrum Katowic trwa już od roku

Katowice
REKLAMA

12 miesięcy realizacji jednej z największych inwestycji w Polsce radykalnie zmieniło wygląd katowickiego placu Szewczyka.

Z placu budowy wywieziono 26 tysięcy ciężarówek ziemi o łącznej kubaturze 366 tys. m3. Osadzone zostały fundamenty przyszłego dworca kolejowego i Galerii Katowickiej.

Zainstalowano już 5 z 9 planowanych żurawi wieżowych. Najwyższy z nich mierzy 65 metrów i służy do montażu kolejnych stropów powstającego kompleksu. Wraz z zakończeniem wywozu ziemi z terenu budowy, konstrukcja dworca kolejowego i Galerii Katowickiej osiągnęła poziom gruntu.
 
Dla zabezpieczenia ponad trzyhektarowej powierzchni, kluczowa była budowa ściany szczelinowej o długości blisko 900 m. Do jej wykonania zużyto 15 tys. m3 betonu.
 
Najważniejsze i wymagające najwięcej uwagi są toczące się nadal prace betonowe. Najpierw konieczne było utwardzenie gruntu, aby w kolejnym etapie całą powierzchnię wielkiego wykopu pokryć specjalną płytą fundamentową.
 
W sumie na budowie zużyto blisko 40 000 m3 betonu (dla porównania - szklana kopuła Ronda Sztuki w Katowicach ma kubaturę 6 000 m3). Do wykonania ponad pół kilometra ścian żelbetowych, 432 słupów oraz ściany szczelinowej i składających się na nią 265 filarów, wykorzystano ponad 4300 ton stali zbrojeniowej.
 
Prace związane z realizacją centrum handlowo-komunikacyjno-biznesowego trwają jednak nie tylko na placu budowy. Równie intensywnie pracują specjaliści tworzący projekty wystroju wnętrz. Architektura Katowic charakteryzuje się nowoczesnością, a projekty powstające tu w XX wieku przez dekady nawiązywały do międzynarodowego modernizmu. Inspiracją dla wnętrz Galerii Katowickiej, zaprojektowanych przez bytomskich architektów z firmy Medusagroup, była współczesność i nowoczesność, wolna od mieszanki stylów, charakterystycznej dla większości podobnych obiektów w Polsce. Architekci zaprojektowali wnętrza galerii w taki sposób, by elegancko połączyć i skonfrontować parasolowe konstrukcje dawnego dworca w Katowicach, ze współczesną, przyjazną przestrzenią galerii i wielofunkcyjnego węzła komunikacyjnego.
 
Aleja mody na drugim poziomie Galerii Katowickiej powstaje pod zrekonstruowanymi filarami hali głównej dworca kolejowego, dzięki czemu efektowne witryny sklepów będą harmonijnie nawiązywać do historii miejsca. Katowickie projekty architektoniczne zawsze były krok do przodu w stosunku do aktualnych trendów. Dlatego właśnie architekci starali się zaprojektować przestrzeń w taki sposób, aby podróżni i klienci galerii mieli do dyspozycji bardzo jasne, współczesne, funkcjonalne wnętrza.

Na pl. Szewczyka, obok galerii handlowej i dworca kolejowego, powstanie również podziemny dworzec autobusowy oraz sieć infrastruktury drogowej, która w zmoderniczowany sposób połączy Nowe Centrum Katowic z otaczającymi je ulicami. W tworzącym kompleks wielofunkcyjnym budynku powstanie łącznie niemal 200 000 m3 nowej powierzchni użytkowej, z czego 53 000 m3 to powierzchnia handlowa, na której będzie funkcjonowało ponad 250 punktów handlowych i usługowych. Realizacja całej inwestycji pochłonie 240 mln euro.

REKLAMA

źródło: PKP S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA