Centrum Czystych Technologii Węglowych

Centrum Czystych Technologii Węglowych

Katowice
REKLAMA

Powstał wiodący europejski ośrodek badawczy, w którym będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych.

Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW) to największy projekt inwestycyjny dotyczący infrastruktury badawczej w regionie. Obejmuje on budowę szeregu laboratoriów i podstawowego zaplecza o ogólnej powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 9 000 m2. Na Centrum składają się trzy części:


Część laboratoryjna na terenie GIG. W nowym budynku w Katowicach zlokalizowane zostały laboratoria badawcze. Prowadzone tu będą prace interdyscyplinarne, m.in. w zakresie własności ciał stałych, cieczy i gazów (w tym szczególnie paliw), energetyki, inżynierii procesowej oraz nanotechnologii. Realizowane są prace związane z minimalizacją skutków środowiskowych wykorzystania węgla, rozpoznania potencjału składowania dwutlenku węgla, oceny jakości paliw stałych, efektywności wytwarzania i użytkowania energii.

Część technologiczna na terenie GIG - Kopalni Doświadczalnej ,,Barbara" w Mikołowie. Wybudowany został poligon podziemny dla badań zgazowania węgla. W części naziemnej utworzone zostały nowe stanowiska badawcze do badań półtechnicznych, m.in. moduł oczyszczania i separacji gazów procesowych metodami PSA, membranową, absorpcyjną, szczególnie w aspekcie usuwania CO2 i produkcji wodoru.

Część technologiczna na terenie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Wybudowane zostały instalacje technologiczne w skali PDU (Process Development Unit) oraz stanowiska badawcze w skali wielkolaboratoryjnej, m.in. do badań z zakresu zgazowania i oxy-spalania ciśnieniowego paliw stałych.

Budynek CCTW został zaprojektowany jako nowoczesny architektonicznie i  technologicznie zaawansowany obiekt. Jest to tak zwany budynek inteligentny z wykorzystaniem systemu pozwalającego na utrzymanie optymalnych dla człowieka parametrów pracy urządzeń wentylacji, digestoriów i klimatyzacji.

Budowa Centrum była możliwa dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych znalazł się na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego wartość to prawie 162 mln zł (45 mln euro).

W otwarciu centrum uczestniczył marszałek Mirosław Sekuła. Uroczystość była wydarzeniem specjalnym odbywającego się w Katowicach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA


źródło: UMWŚ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA