Nowa droga startowa w Katowice Airport zostanie uruchomiona za trzy miesiące – 28 maja br.

Nowa droga startowa w Katowice Airport zostanie uruchomiona za trzy miesiące – 28 maja br.

Katowice
REKLAMA

Nowa droga startowa w Katowice Airport, o długości 3200 m, zostanie oddana do użytku operacyjnego 28 maja br. Przeniesienie ruchu z obecnie użytkowanej drogi startowej na nową odbędzie się w tym samym dniu i potrwa zaledwie 12 godzin. Dotychczas wykorzystywana droga startowa zostanie przekształcona w drogę kołowania. Dzisiaj Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. zarządzające portem otrzymało od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenie na użytkowanie nowej drogi startowej. Decyzja ta kończy kilkuletni proces budowlany związany z tą inwestycją i z chwilą uzyskania klauzuli ostateczności stanie się podstawą do rozpoczęcia użytkowania nowej drogi, zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

 

28 maja br. w godzinach od 1:00 do 6:00 obecnie użytkowana droga startowa będzie zamknięta dla ruchu lotniczego, stąd w Katowice Airport niemożliwe będą zarówno starty, jaki lądowania samolotów. W tym czasie prowadzone będą intensywne prace związane z dostosowaniem istniejącej części pola manewrowego do nowych rozwiązań komunikacyjnych. Pomiędzy godziną 6:00 a 7:00 lotnisko zostanie otwarte, jednak możliwe będą wyłącznie starty samolotów. W ciągu tej godziny już z nowej drogi startowej odlecą wszystkie planowane, rozkładowe, a także wstrzymane wcześniej samoloty. Od godziny 7:00 do godziny 14:00 nastąpi kolejna przerwa w funkcjonowaniu lotniska, podczas której będą kontynuowane prace relokacyjne. W czasie prowadzonych prac statki powietrzne, które planowo miały wylądować w Katowice Airport zostaną przekierowane na inne, pobliskie lotniska. Informacje o harmonogramie działań zaplanowanych w porcie na ten dzień zostały przekazane wszystkim przewoźnikom.

 

Zakończenie prac związanych z przeniesieniem infrastruktury planowane jest na godzinę 14:00. Wtedy zostanie otwarta nowa droga startowa dla kierunków 09 oraz 27. Od tego momentu na nowej drodze startowe w Katowice Airport będą mogły być wykonywane wszystkie operacje lotnicze, zgodnie z wcześniejszym rozkładem lotów. Port lotniczy w Pyrzowicach będzie jedynym portem regionalnym, który będzie mógł obsłużyć dalekodystansowe, szerokokadłubowe statki powietrzne o rozpiętości skrzydeł do 65 m typu: B747, B787, A340, MD-11 czy Ił-96.

 

– Operacja przeniesienia drogi startowej potrwa zaledwie 12 godzin. Możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby prace relokacyjne przebiegały dynamicznie i były jak najmniej odczuwalne dla podróżnych. Wszystkich pasażerów prosimy w tym dniu o wyrozumiałość. Te kilkanaście godzin wytężonej pracy pozwolą, byśmy mogli jeszcze tego samego dnia cieszyć się z nowej drogi startowej, która pozytywnie wpłynie na dalszy rozwój naszego portu oraz regionu – mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

REKLAMA

 

Budowa nowej drogi startowej trwała 90 tygodni i kosztowała 157 mln zł. Jest to jedna z trzech dróg startowych na lotniskach komunikacyjnych w Polsce o długości ponad 3 km. Nowa droga jest o 400 m dłuższa od dotychczasowej. Jej szerokość wynosi 45 m, a grubość całej konstrukcji drogowej przekracza 1 m. Powierzchnia nowej infrastruktury, wraz z układem głównych dróg kołowania wynosi 249 tys. m kw.

 

Budowa nowej drogi startowej zrealizowana została w ramach największej inwestycji w dotychczasowej działalności lotniska pn. „Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej”. Jednym z zadań tego przedsięwzięcia była ukończona w czerwcu 2013 roku budowa płaszczyzny postoju samolotów oraz modernizacja dróg kołowania. Wartość całej inwestycji to ponad 267 mln zł brutto.

 

Projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniska w Pyrzowicach realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Inwestycja współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. POIiŚ obejmuje znaczące inwestycje, realizowane w najważniejszych sektorach gospodarki, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski. Wartość dofinansowania wyniesie 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA