Rozbudowa płyty postojowej oraz modernizacja dróg kołowania w Katowice Airport – ostatnie trzy miesiące prac

Rozbudowa płyty postojowej oraz modernizacja dróg kołowania w Katowice Airport – ostatnie trzy miesiące prac

Katowice
REKLAMA

Na lotnisku w Pyrzowicach prace przy rozbudowie płaszczyzny postoju samolotów i modernizacji dróg kołowania zmierzają ku końcowi. Kosztem blisko 53 mln zł netto zrealizowano dotychczas prawie 90 procent prac budowlanych, a do ułożenia pozostało jedynie 6,5 tys. m kw. nawierzchni lotniskowych. Już w lipcu oddanych do użytku zostanie około 150 tys. m kw. nowej infrastruktury liniowej, która posłuży do kołowania i postoju samolotów.

 

Prace związane z rozbudową płyty postojowej i modernizacją drogi kołowania w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice trwają od blisko dwóch lat. Zgodnie z harmonogramem, finalizacja inwestycji powinna nastąpić w czerwcu br., wówczas udostępnionych zostanie 39 tys. m kw. zmodernizowanych dróg kołowania i 110 tys. m kw. nowej płaszczyzny postoju samolotów, która pomieści jednocześnie 13 samolotów – 10 samolotów kodu C (np. Airbus 320) i 3 kodu D (Boeing 757) lub alternatywnie 7 samolotów kodu C i 5 kodu D.

 

– Pomimo przedłużającej się zimowej aury, wszystkie prace realizowane są zgodnie z wcześniej przyjętym planem. Już podczas tegorocznego szczytu przewozowego, statki powietrzne przylatujące do Pyrzowic będą mogły skorzystać z nowych nawierzchni lotniskowych – mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

REKLAMA

 

W ramach ostatniego etapu prac, wykonawca przystąpił do poszerzenia drogi kołowania E2 i połączenia jej z nową płyta postojową PPS1. Do wykonania zostało już tylko 6,5 tys. m kw. nawierzchni lotniskowych. Jednocześnie, na nowych płaszczyznach wykonywany jest montaż infrastruktury świetlnej i nawigacyjnej.

 

Rozbudowa płaszczyzny postoju samolotów w kierunku wschodnim wraz z modernizacją dróg kołowania to pierwsze i zarazem jedno z dwóch zadań realizowanych w ramach projektu pn. "Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej". W kolejnym etapie przedsięwzięcia zostanie wybudowana nowa droga startowa o długości 3200 m. Wartość projektu to ponad 267 mln zł brutto

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA