DODAJ

Od dzisiaj zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic

Drogi i mosty / Katowice
Od dzisiaj zmiany w
graviteo
2012-09-20 12:42:35

We wtorek (11 września) ostatecznie zatwierdzona została tymczasowa organizacja ruchu tramwajowego, która od jutra wprowadzona zostanie w centrum Katowic. Największe zmiany to wyłączenie ruchu tramwajowego na katowickim Rynku, Alei Korfantego i 3 Maja.

Spowoduje to zmianę tras wszystkich tramwajów przyjeżdżających do śródmieścia Katowic z kierunku Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich oraz Sosnowca.W konsekwencji pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez katowicki Rynek, będą musieli od nowa zaplanować swoją podróż.


Pierwszym krokiem będzie dojazd do jednego z przystanków przesiadkowych, następnie podróż autobusem - specjalnie uruchomioną linią ,,T" bądź 910, by ostatecznie skorzystać z kolejnego tramwaju.Wyjątek stanowią pasażerowie nowej, przebiegającej przez Rynek relacji Brynów-Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września br.Dodatkowo w dniach 20-23 września br. na trasie Brynów-Rondo uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T16.- Bardzo długo trwały prace nad najbardziej optymalnym zaplanowaniem lokalizacji przystanków przesiadkowych, które ostatecznie znajdą się przy ulicy Sobieskiego (ostatni przystanek na ulicy Gliwickiej przed Pl. Wolności), po północno-zachodniej stronie Ronda (obok banku Pekao) oraz przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przystanek ,,Katowice Szkolna"). Dodatkowo stworzony zostanie przystanek tymczasowy na Rynku, obok DH ,,Skarbek", który ułatwi przesiadanie się między liniami - mówi Daniel Muc, rzecznik przebudowy katowickiego Śródmieścia.Nowy autobus linii ,,T", którego trasa przejazdu to pętla (Rynek-Mickiewicza-Gliwicka/Dąbrówki-Gliwicka/Sobieskiego-Sokolska-Chorzowska-Rondo-Rynek), będzie przyjeżdżał na przystanki co 5 minut. Równocześnie na trasie przejazdu będzie znajdowało się pięć autobusów.- Oprócz zmian tras przejazdów tramwajów linii 6, 7, 11, 16, 19 i 20 modyfikacji ulegną także rozkłady jazdy tramwajów m.in. w Bytomiu i Świętochłowicach. Dlatego zachęcamy, aby od jutra wszyscy pasażerowie komunikacji tramwajowej sprawdzili na stronie rozklady.kzkgop.pl, czy aby przypadkiem zmiany nie dotyczą także ich - mówi Daniel Muc. - Dodatkowo zachęcamy także do korzystania z infolinii 800 16 30 30 (dla telefonów komórkowych: 32 743 84 46) oraz przyjmowania ulotek informacyjnych, które od 17 września br. będą rozdawane w centrum Katowic - dodaje Muc.Większość wprowadzonych 20 września br. zmian będzie obowiązywała do września 2013 roku - wtedy zakończy się przebudowa ulicy 3 Maja.- Jest szansa, że jeśli pogoda nie będzie mocno komplikowała prac, a pod Aleją Korfantego nie napotkamy niespodzianek, takich jak na przykład nienaniesiona na mapach sieć uzbrojenia, tramwaje w relacji Rondo-Rynek wrócą w grudniu br. Jeśli jednak napotkamy trudności, prace na tym odcinku mogą zakończyć się na wiosnę przyszłego roku - mówi Krzysztof Rogala, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przebudowy Strefy Rondo-Rynek. - Równoczesna realizacja prac na Alei Korfantego, na północnej i zachodniej części dzisiejszego Rynku oraz ulicy 3-go Maja umożliwia skrócenie czasu wyłączenia ruchu tramwajowego w centrum - dodaje.
Podsumowanie - najważniejsze informacje dla pasażerów:1. Podróż przez Rynek


Od 20 września br. tramwaje nie będą przejeżdżały przez katowicki Rynek, Aleję Korfantego i ulicę 3-go Maja.


Wszyscy pasażerowie, którzy do punktu docelowego swojej podróży dojeżdżają przez Rynek, będą musieli przesiadać się dwa razy - raz na autobus linii ,,T" bądź 910, a drugi raz na właściwy tramwaj.


Wyjątek stanowią pasażerowie nowej, przebiegającej przez Rynek relacji Brynów-Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września br.2. Podróż na Rynek


Do samego Rynku bezpośrednio dojadą, od 24 września br., tylko pasażerowie z kierunku Zawodzia i Brynowa. W pozostałych przypadkach dojazd na Rynek będzie wymagał przesiadki do autobusu linii ,,T" bądź 910.3. Przystanki przesiadkowe


Pasażerowie z kierunku Załęża i Chorzowa Batorego do autobusu linii ,,T" będą wsiadali na przystanku ,,Katowice Sobieskiego" (ostatni przystanek na ulicy Gliwickiej przed Pl. Wolności).


Podróżni z kierunku Chorzowa i Świętochłowic oraz Koszutki i Siemianowic Śląskich będą musieli wysiąść na przystanku tymczasowym po północno-zachodniej stronie Ronda (obok banku Pekao) i przejść na nowy przystanek autobusowy po południowo-zachodniej stronie Ronda (obok Superjednostki).


Dla pasażerów z Zawodzia i Sosnowca, którzy nie jadą w kierunku Brynowa, przystankiem przesiadkowym będzie stanowisko zlokalizowane przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (przystanek ,,Katowice Szkolna").


Najważniejszy przystanek przesiadkowy, umożliwiający połączenie wielu linii, zlokalizowany zostanie na Rynku, obok DH ,,Skarbek".4. Dodatkowa komunikacja autobusowa


Pomiędzy przystankami przesiadkowymi na ulicy Sobieskiego, Rondzie i Rynku co 5 minut kursować będzie autobus linii ,,T".


Trasa przejazdu tej linii to pętla: Rynek-Mickiewicza-Gliwicka/Dąbrówki-Gliwicka/Sobieskiego-Plac Wolności-Sokolska-Chorzowska-Rondo-Rynek.5. Komunikacja zastępcza z Brynowa w dniach 20-23 września br.


Autobus oznaczony numerem T16 od pętli Brynowskiej do Placu Miarki będzie zatrzymywał się na przystankach tramwajowych. Następnie skręci w ulicę Jagiellońską, by ulicami Francuską, Warszawską, Szkolną, Aleję Korfantego, Mickiewicza, Plac Wolności i Andrzeja wrócić na Plac Miarki i zatrzymując się w okolicach przystanków tramwajowych powrócić do pętli Brynowskiej.6. Plan podróży przygotuj w oparciu o stronę internetową i rozmowy z konsultantami


Pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez Rynek, powinni swoją podróż zaplanować w oparciu o stronę www.kzkgop.pl (nowy rozkład pojawi się na stronie 14 września br.) ulotki rozdawane w centrum Katowic (dodatkowo w wersji elektronicznej znajdą się one także na stronie www.przemiana.katowice.eu) bądź rozmowę z konsultantem infolinii (800 163 030, dla tel. kom. 32 743 84 46). Pasażerowie, którzy do punktu docelowego dojeżdżają przez Rynek, powinni swoją podróż zaplanować w oparciu o stronę www.kzkgop.pl (nowy rozkład pojawi się na stronie 14 września br.) ulotki rozdawane w centrum Katowic (dodatkowo w wersji elektronicznej znajdą się one także na stronie www.przemiana.katowice.eu) bądź rozmowę z konsultantem infolinii (800 163 030, dla tel. kom. 32 743 84 46).


źródło: UM Katowice