DODAJ

Przy Uniwersytecie Rolniczym powstanie mikroapartamentowiec

Mieszkania i domy / Kraków
Przy Uniwersytecie Rolniczym powstanie
Damian Daraż
2017-08-04 13:34:28
Obok Uniwersytetu Rolniczego i al. 29-Listopada, przy ulicy Klemensiewicza w Krakowie rusza budowa mikroapartamentowca Royal Studios. Budynek będzie miał do zaoferowania mikro lokale, największy z nich nie będzie większy niż 23 mkw. powierzchni.

Docelowo budynek zaoferuje 137 mieszkań o powierzchni od 13,30 do 22,62 mkw. Każdy lokal posiadać będzie łazienkę oraz aneks kuchenny. Projekt budynku zakłada również wybudowanie podziemnego garażu dla 15 samochodów, 15 komórek lokatorskich, wielostanowiskową pralnię, jak i również pomieszczenia do przechowywania rowerów. Przy głównym wejściu będzie również całodobowa recepcja.

Na chwile obecną inwestor jest w trakcie oczekiwania na pozwolenie na budowę, według planów inwestora prace budowlane maja ruszyć jeszcze w sierpniu.

Oddanie inwestycji planujemy na jesień 2018 roku. Jeśli klient zamówi lokal z wykończeniem pod klucz, to trzeba do tego doliczyć około dwa miesiące – tłumaczy na łamach LoveKraków.pl Magdalena Kwiatek z Royal Investment.

Mieszkania na chwilę

Przedstawicielka inwestora zapytana dlaczego budynek będzie posiadał tak niewielkie lokale nieprzekraczające nawet 14 mkw. powierzchni, tłumaczy, że oferta skierowana jest dla młodych ludzi, którzy będą mieli okazję wykupić sobie mieszkanie na start, zamiast płacić komuś za wynajem.

Mikroapartamenty to rozwiązanie, które w Europie Zachodniej jest niezwykle popularne, to rozwiązanie dla dynamicznych osób, lubiących być w centrum, dbających o swoje finanse i zabezpieczenie emerytury, prowadzących aktywny tryb życia i nie przywiązujących się do miejsca, a raczej do bycia tu i teraz – tłumaczy Magdalena Kwiatek.

Nowe przepisy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianą przepisów prawa budowlanego, które zakładać ma zwiększenie minimalnego metrażu mieszkania do 25 mkw. powierzchni. Tak więc niewykluczone jest, że od przyszłego roku budowa tego typu inwestycji będzie niemożliwa. Nowelizacja przepisów ma na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk, stosowanych przez deweloperów, którzy budując mikroapartamenty, wykorzystują je jako aparthotele. Aparthotele według definicji są obiektami usługowymi i funkcjonują na innych warunkach, niż lokale mieszkalne.