DODAJ

W Łodzi ceny na poziomie sprzed roku

Łódź
W Łodzi ceny na
Kajtman
2014-01-08 11:54:29

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny mieszkań w Łodzi są niższe o niemal 3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Aktualnie, za metr kwadratowy lokalu w stolicy województwa łódzkiego trzeba zapłacić 3 600 zł. W ofercie znaleźć można jednak dużo tańsze nieruchomości zlokalizowane w kamienicach, bądź na osiedlach z tzw. „wielkiej płyty”.


 


Cena metra kwadratowego mieszkań wystawionych na sprzedaż w Łodzi wynosi obecnie 3 600 zł. Jak zauważają autorzy grudniowego raportu, jest to o 2,8 proc. mniej niż przed rokiem. – W przeciwieństwie do innych analizowanych miast, w Łodzi najniższe ceny osiągają kawalerki – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Za jeden metr kwadratowy takiego lokalu zapłacimy tu 3 360 zł. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy były one jedyną kategorią mieszkań, które nie straciły na wartości. Wręcz przeciwnie, ich cena wzrosła o ponad 8 proc.


 


Korzystne ceny transakcyjne


Po serii nieznacznych podwyżek na przełomie ostatnich kilku miesięcy, w końcówce roku średnie ceny transakcyjne mieszkań stabilizują się. Wartość metra kwadratowego nieruchomości pochodzącej z łódzkiego rynku wtórnego mieści się w przedziale od 3 400 zł do 3 600 zł. Jak jednak zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse, wśród ofert znajdziemy także wiele tańszych propozycji. – Transakcje sprzedaży lokali w cenach poniżej 3 000 zł za metr kwadratowy nie należą do rzadkości. Osiągają je mieszkania w przedwojennych kamienicach, bądź budynkach z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz na osiedlach bloków wybudowanych w technologii z wielkiej płyty.


 


Najpopularniejszymi lokalizacjami w Łodzi są Śródmieście i Bałuty, to tam w minionym miesiącu odnotowano najwięcej sfinalizowanych transakcji. – Ciekawostką jest fakt, że wśród sprzedawanych przez nas mieszkań, w ciągu ostatnich trzech miesięcy, żadne nie przekroczyło ceny 5 000 zł za mkw., mimo, że lokale o takich parametrach stanowią kilkanaście procent wszystkich dostępnych ofert – dodaje Marcin Jańczuk, Metrohouse.


 


Rata niższa o 324 zł


Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera ponownie przynosi dobre wiadomości dla kupujących w Łodzi. –  Listopad przyniósł obniżki marż bankowych, w wyniku których średnie oprocentowanie kredytu z 25-procentowym wkładem własnym znajduje się obecnie na rekordowo niskim poziomie 4,29 proc. Co więcej, raty nowo udzielanych kredytów są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z tego, że zwykle mniej płacimy już za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od września 2012 r. aż o 324 zł – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Jest to jednak najniższa obniżka w analizowanych w raporcie miastach. Dla porównania w Warszawie, rata spadła aż o 640 zł, a w Krakowie o 600 zł.