Puławy: IOS oddany do użytku

Puławy: IOS oddany do użytku

lubelskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

8 lipca br. w Puławach przekazano uroczyście do użytkowania pierwszą tej klasy w Europie i trzecią na świecie Instalację Odsiarczania Spalin w technologii mokrej amoniakalnej. Dzięki niej emisja zanieczyszczeń z elektrociepłowni do atmosfery zostanie zredukowana o ponad 80%.

 

- Puławy udowodniły, że polska chemia może być i jest innowacyjna, że inwestycje proekologiczne mogą przynosić dodatkową wymierną wartość, że dążenie do doskonałości w świadczeniu usług i nowe produkty realizowane są w trosce o dobro naszych klientów. Ten skok jakościowy świetnie wpisuje się w wizję strategii konkurencyjnej Grupy Azoty – powiedział Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

 

Nowa Instalacja Odsiarczania Spalin jest jedną z pierwszych na świecie instalacji w technologii mokrej amoniakalnej. Inwestycja zredukuje emisję zanieczyszczeń z elektrociepłowni do atmosfery o ponad 80%. Produktem ubocznym przy tej technologii będzie siarczan amonu, który znajdzie zastosowanie w produkcji nawozów z siarką w ramach Nowego Kompleksu Nawozowego.

 

W Puławach oprócz IOS-u przekazano do użytkowania dwie inwestycje w ramach Nowego Kompleksu Nawozowego – Instalację do produkcji nawozów płynnych z dodatkiem siarki oraz Centrum logistyczne dla nawozów granulowanych. Łączne nakłady to prawie 460 mln zł.

 

Przypomnijmy, że w Puławach ma powstać także blok gazowo-parowy o mocy 800-900 MWe. Partnerami projektu są Zakłady Azotowe „Puławy” i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Prace nad Elektrownią Puławy są realizowane zgodnie z harmonogramem, który zakłada wybór do końca I kwartału 2014 roku wykonawcy budowy.

REKLAMA

 

Budowa Elektrowni Puławy z blokiem gazowo-parowym będzie trwała ok. 36 miesięcy od momentu objęcia placu budowy do chwili uruchomienia bloku. Planuje się, że przekazanie placu budowy nastąpi w 2014 roku, po uzyskaniu wszelkich wymaganych uzgodnień. Roboty budowlane rozpoczną się bezzwłocznie po przekazaniu placu budowy, a ich zakończenie nastąpi z końcem 2017 roku wraz z uruchomieniem bloku i oddaniem go do eksploatacji.

 

Komisja przetargowa budowy Elektrowni Puławy, 19 lutego 2013 roku wyłoniła tzw. „krótką listę” podmiotów w ramach procedury przetargowej na wykonawcę budowy Elektrowni Puławy. Komisja przetargowa po dokonaniu oceny wniosków przekazanych przez oferentów wyłoniła pięć podmiotów do dalszego etapu postępowania. Na liście znalazły się konsorcja firm (podane w kolejności alfabetycznej):

1. Alstom Power Sp. z o.o.

2. General Electric International Inc./Iberdrola

3. Mostostal Warszawa/Ansaldo Energia S.p.A.

4. Siemens Sp. z o.o./ Siemens Ostrich/ Siemens Switzerland

5. SNC-Lavalin Polska Sp. z o.o./SNC – Lavalin Inc./SNC-Lavalin Constructors Inc.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA