Rozpoczęły się prace modernizacyjne na trzech dworcach kolejowych. Gruntowną renowację przejdą obiekty w Opolu, Legnicy i Łęczycy. Remonty na pierwszych dwóch dworcach potrwają do I kwartału 2014 roku. Szybciej, bo w grudniu 2013 roku, podróżni będą mogli korzystać z odnowionego budynku w Łęczycy.
Generalnym remontem dworca Opole Główne, który już się rozpoczął i prowadzany jest zgodnie z ustaleniami oraz sugestiami konserwatora zabytków, zajmuje się legnicka firma Budobratex. Sama bryła budynku pozostanie w dotychczasowym stanie. Prace obejmą wszystkie ogólnodostępne pomieszczenia dworca oraz elewację obiektu m.in. czyszczenie i uzupełnianie zdobień, rekonstrukcję zegara nad głównym wejściem czy wymianę stolarki okienno-drzwiowej. Gruntowne zmiany czekają plac przed budowlą. Zniknie stamtąd przydworcowa stołówka, a w jej miejsce powstanie parking z 60 miejscami postojowymi oraz deptak. Ponadto przy tunelu, który łączy dwa budynki stacji Opole Główne zostaną zamontowane windy. Pojawi się także nowy system informacji wizualnej i głosowej oraz monitoring. Po metamorfozie, za którą PKP S.A. zapłaci 13,9 mln zł, dworzec będzie bardziej energooszczędny i lepiej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany termin zakończenia prac to I kwartał 2014 roku.
Równolegle Budobratex będzie prowadził modernizację obiektu kolejowego w Legnicy, które pochłoną 13,5 mln zł. Tu prace obejmą elewację budynku, która zyska dodatkowe oświetlenie oraz remont wewnętrznych pomieszczeń (hol, kasy biletowe, poczekalnia). Przy wejściu z holu do tunelu powstanie platforma przyschodowa. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny system monitoringu oraz informacji, a także zyska nowe elementy małej architektury np. ławki, kosze, itp. Modernizacja budynku zakończy się na początku przyszłego roku. Do tego czasu podróżni mogą korzystać z dworca tymczasowego, zlokalizowanego w północno-zachodniej części stacji.
Z kolei prace na łęczyckim obiekcie za 3,2 mln złotych wykona Skanska. W ramach remontu na elewację dworca mają wrócić podświetlane zegary, a także data powstania budynku – 1925 rok. Pomieszczenia zyskają nowe posadzki i stolarkę okienno-drzwiową. Wykonawca wymieni również poszycie dachu oraz wybuduje podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie też nowych tablic informacyjnych i systemu monitoringu. Natomiast na placu postawionych zostanie 16 stojaków na rowery, a także powstanie tu 7 miejsc parkingowych. Prace w Łęczycy potrwają do grudnia 2013 roku.
- Każdy z modernizowanych dworców ma być jak najlepiej dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu powstaną specjalne toalety, zostaną obniżone blaty kas biletowych, znikną krawężniki, a z myślą o osobach niewidomych w posadzkach pojawią się linie prowadzące z tzw. punktami uwagi – podkreśla Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu.
Do końca tego roku PKP S.A. planuje ogłosić kolejne przynajmniej 10 przetargów na modernizację dworców m.in. w Kaliszu oraz Inowrocławiu. Gotowa jest także dokumentacja w sprawie remontów i modernizacji stacji m.in. w Szczecinie, Gliwicach, Rumii oraz Bydgoszczy.