Odpowiednik nowojorskiego SoHo na Pradze źródło: materiały inwestora

Odpowiednik nowojorskiego SoHo na Pradze

Klaudia Nowicka
Klaudia Nowicka
Soho Factory
adresWarszawa, Mińska 25
REKLAMA
Soho Factory to ponad 8 hektarów terenu mieszczącego się na warszawskim Kamionku, przy ulicy Mińskiej 25. Właściciel chce stworzyć w tym miejscu kulturalne centrum Warszawy. Jego hasło brzmi "Mieszkać, pracować, być".
Najnowszą inwestycję na obszarze Soho Factory rozpoczął deweloper Yareal. Kupił on od spółki Soho 5,3 ha powierzchni, w celu zrealizowania projektu mieszkaniowego. Wartość transakcji to 150 mln złotych. Koncept będzie realizowany etapami i finalnie inwestor odda do użytku 70 tys. mkw. powierzchni. Komercjalizacja nowego osiedla ruszy jeszcze przed końcem 2018 roku. Wtedy rozpoczną się prace budowlane nad pierwszym budynkiem, przy rogu ulic Żupniczej i Chodakowskiej. Inwestor chce utrzymać stylistyczną konwencję wykreowaną poprzedniego właściciela i stworzyć wyjątkową atmosferę, połączyć nowoczesność z industrialną przestrzenią. Yareal planuje gruntowną renowację budynków znajdujących się na tym obszarze, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Pierwsze lokale trafią do sprzedaży pod koniec 2018 roku. Sfinalizowanie całej inwestycji szacowane jest na 2024 rok.

Idea Soho Factory

REKLAMA
Według oceny zarządu, Warszawa jest jedynym miastem w całej Europie które nie ma terenu identyfikowanego jako centrum artystyczne. Dlatego też członkowie zarządu postanowili wykorzystać potencjał Pragi Południe, gdzie starodawny, uprzemysłowiony krajobraz ustępuje miejsca nowym ideom i pozwala na rozwój prądom artystycznym. Miejsce jest inspirowane, mieszczącą się w Nowym Jorku, awangardową dzielnicą sztukmistrzów. Celem kierownictwa jest ofiarowanie kreatorom terenu, na którym mogliby oni zmienić pofabryczne budynki na galerie sztuki, teatry i inne miejsca związane z szeroko pojętą działalnością artystyczną. 

Historia gruntu

Przed wybuchem I Wojny Światowej na tym terenie mieściła się Fabryka Jutowa. Przez dwa lata przy bramie wjazdowej znajdowało się tajne mieszkanie Józefa Piłsudskiego. W obecności marszałka, w 1920 roku tereny fabryczne zostały przejęte przez Zakłady Amunicyjne "Pocisk". W latach 50. XX wieku przy ul. Mińskiej produkowane były motocykle oraz skutery Osa. Po przeniesieniu produkcji do Szczecina, fabryki trafiły w ręce Państwowych Zakładów Optycznych. Zaniedbywany przez ostatnie dziesięciolecia obszar trafił przed kilkoma laty w ręce obecnego właściciela, który dostrzegł w tym podupadającym miejscu potencjał i postanowił stworzyć nowy adres na mapie kreatywnej Warszawy – Soho Factory. W 2010 roku do realizacji tego przedsięwzięcia dołączyło biuro Projekt Praga, projektując szereg interwencji przestrzennych na terenie całego zespołu. Wśród nich znalazła się koncepcja rewitalizacji hali 19, budynku 18, 23, 46 i kilku innych. W 2012 roku w kompleksie otwarto Muzeum Neonów.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA