DODAJ

Skanska podpisała umowę na budowę węzła na obwodnicy

Drogi i mosty / Opole
Skanska podpisała umowę na
RynekInfrastruktury
2013-01-15 17:49:25
Za 18 miesięcy na obwodnicy Opola zostanie wybudowany węzeł, który zastąpi skrzyżowanie ulicy Budowlanych i Sobieskiego. We wtorek w opolskim ratuszu została podpisana umowa z firmą Skanska na realizację tego przedsięwzięcia.


Węzeł będzie składać się z wiaduktu, trzech rond oraz kilku kilometrów najazdów i zjazdów. Inwestycja ma na celu udrożnienie obwodnicy w rejonie obecnego skrzyżowania, a jej realizacja będzie kosztować 33,8 mln zł.Gdy węzeł będzie gotowy, skrzyżowanie ulicy Budowlanych i Sobieskiego zostanie zamknięte. Ryszard Zębaczyński, prezydent Opola, mówi, że podpisanie umowy jest najważniejszym wydarzeniem od początku tego roku. Dodaje, że nie będzie to ostatni węzeł, a w przyszłości powstaną kolejne – w rejonie ulicy Witosa oraz skrzyżowania obwodnicy z ulicą Oleską.


 


Skanska musi wybudować węzeł w ciągu 1,5 roku. Na razie będzie prowadzić prace projektowe. Projekt wykonawczy inwestycji powinien powstać na wiosnę i wówczas będzie można ruszyć z robotami budowlanymi. – Po wykonaniu prac projektowych przystąpimy do realizacji inwestycji. Wybudujemy węzeł drogowy z dwoma rondami, wiadukt nad obwodnicą północną, przejścia dla pieszych i rowerzystów oraz rondo na drodze wojewódzkiej nr 454 – mówi Małgorzata Żarnowiecka-Halicka, menedżer projektu z firmy Skanska.


 


Zakres prac obejmie również m.in. roboty drogowe i konstrukcyjne, budowę przepustów oraz elementów ochrony środowiska, budowę ekranów akustycznych oraz oświetlenia ulicznego. Skanska przebuduje urządzenia kolidujące (urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, kanalizację deszczową i sanitarną, sieć gazową i urządzenia melioracyjne). Na koniec prac Skanska zadba o prawidłowe oznakowanie oraz wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.


 


Głównym udogodnieniem, wynikającym z inwestycji dla mieszkańców będzie rozładowanie korków tworzących się na obwodnicy. Dzięki przebudowie skrzyżowania z ul. Budowlanych i Sobieskiego ruch na obwodnicy będzie płynniejszy. Węzeł to nie wszystko. W trosce o mieszkańców zaprojektowano również ekrany akustyczne, dzięki którym zostanie znacznie ograniczona emisja hałasu.


 


Stosowanie izolacji w postaci ścian akustycznych skutecznie zmniejsza także negatywne oddziaływanie hałasu na środowisko naturalne. Z myślą o środowisku w ciągu trasy powstaną również przepusty dla zwierząt oraz elementy ochrony środowiska.