Polacy kupują większe mieszkania

Polacy kupują większe mieszkania

Poznań
REKLAMA
Ubiegły rok był rekordowy dla rynku pierwotnego. Deweloperzy budują więcej. Jak pokazują analizy upodobania nabywców nieruchomości zmieniły się, stawiają na droższe i większe lokale. Cena przestała być jedynym istotnym impulsem do zakupu nieruchomości.
Analitycy i obserwatorzy rynku nieruchomości zgodnie przyznają, iż rok 2015 był rokiem rekordowego popytu na rynku deweloperskim i przewidują, iż dobra passa utrzyma się także w tym roku. Nie mogli narzekać również klienci. Ubiegły rok był także rekordowy pod względem rozpoczętych inwestycji.
Poprzedni rok pod względem popytu przewyższył nawet ten, który miał miejsce podczas boomu w latach 2006-2008. Z badania TNS Polska dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu nieruchomości wynika, że 50% nabywców woli kupić jak się okazuje nie tylko nowe, ale także droższe mieszkania. Po wprowadzeniu zmian we wrześniu ubiegłego roku w programie „Mieszkanie dla Młodych” łatwiejszy stał się zakup większych mieszkań. Dzięki nowelizacji ustawy, w Poznaniu rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą skorzystać z dopłaty w wysokości około 104 000 zł. 
REKLAMA
Niska cena przestała być jedynym wyznacznikiem, który biorą pod uwagę klienci przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego. Coraz częściej klienci wolą zapłacić więcej i uzyskać lepszą lokalizację, metraż oraz większy komfort. Ważna stała się dla Polaków przestrzeń i funkcjonalność w mieszkaniu. Obserwujemy większe zainteresowanie niestandardowymi rozwiązaniami jak dwupoziomowe mieszkania, które mamy w ofercie na poznańskim Sołaczu – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Zmiany w programie MDM wprowadzone w drugiej połowie 2015 roku, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania większymi mieszkaniami. Z naszej oferty trzy i czteropokojowych mieszkań dostępnych w MdM skorzystało już kilka rodzin. W inwestycji Żurawiniec Park przy ul. Błażeja zostały nam już tylko cztery, ostatnie duże mieszkania – dodaje Taflińska-Tadeusz.
Według danych GUS, województwo wielkopolskie jest w czołówce  pod względem oddanych do użytkowania lokali. W Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy firmy otrzymały ponad 93 tysiące pozwoleń na budowę. To o 20% więcej niż w poprzednim roku. W 2016 roku będziemy świadkami niesłabnącej aktywności firm z branży deweloperskiej przy zachowaniu aktywności nabywców.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA