DODAJ

Lofty w wersji soft niszowym produktem polskiej deweloperki

Mieszkania i domy / Wrocław
Lofty w wersji soft
Artivia
2013-02-07 17:45:30

W poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań na w miarę monolitycznym rynku mieszkaniowym w Polsce, deweloperzy chętnie sięgają i próbują adaptować światowe rozwiązania do rodzimych warunków. Jednym z takich trendów są soft lofty. Szafranowe Domy w Gliwicach oraz Woronicza Qbik w Warszawie oddano już do użytku. Kolejne powstają we Wrocławiu – Nowa Papiernia, oraz w stolicy – Soft Lofty nad Potokiem.
Tradycyjne lofty zamiennie określane mianem hard loftów to stare, dawno nieużywane poprzemysłowe budynki typu fabryki, magazyny czy browary, które dzięki poddaniu ich rewitalizacji i zaaranżowaniu na prestiżowe oraz stylowe mieszkania stają się miejscem łączącym industrialny styl z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zwykle inwestorzy zachowują dotychczasowe elementy konstrukcyjne, charakterystyczne dla tego typu obiektów, czyli przestronne i otwarte przestrzenie, oświetlenie, wysokie sufity czy pokaźnych rozmiarów okna.


 


Natomiast soft lofty są wznoszone od podstaw z pełnym odwzorowaniem industrialnego stylu obiektów przemysłowych. W tego typu kompleksach łączy się materiały typowe dla przestrzeni fabrycznych, czyli np. cegły, stalowe słupy czy przeszklenia z drewnem, materiałami drewnopochodnymi oraz innymi naturalnymi i oryginalnymi wyrobami, które odbierają im nieco surowości.


 


Mimo, że nie ustępują standardem klasycznym loftom, to ich kupno i użytkowanie wiąże się z dużo mniejszym nakładem finansowym.


 


Jednym z pierwszych deweloperów, który sięgnął po awangardowe rozwiązanie był Green Development, który w Gliwicach wybudował kameralne, ale prestiżowe Szafranowe Domy. Przy ulicy Kozielskiej powstało 9 apartamentów o powierzchni od 74 do 122 m kw. wyposażonych w tarasy, balkony lub ogród mający nawet 150 m kw. W ofercie pozostał jeszcze jeden lokal o powierzchni 118 m kw. z 35 m kw. tarasem w cenie 590 tys. zł brutto.Również w stolicy znajdziemy dwie inwestycje określane mianem loftów liberalnych. W połowie 2012 roku Ghelamco Residential oddał do użytku Woronicza Qbik, kompleks 350 mieszkań zlokalizowanych przy ulicy Woronicza na Mokotowie w czterech budynkach – 167 lokali jednopoziomowych oraz 183 lokale dwupoziomowe. Do dyspozycji przyszłych mieszkańców jest patio z placem zabaw, terenami zielonymi, a także restauracja i klub fitness. Apartamenty mają od 32-206 m kw. powierzchni i są dostępne już za ok. 400 tys. zł. Ciekawostką jest to, że na potrzeby inwestycji style wykończeń wnętrz – industrialny, romantic, new art oraz orientalny  zaprojektował projektant mody i designer Maciej Zień.


 


Mniejszy soft loftowy kompleks buduje Ascomp International. Projekt Soft Lofty nad Potokiem w Józefosławie pod Warszawą będzie mieścić 40 dwupoziomowych apartamentów o powierzchni od 90 do nawet 200 m kw. z ogrodami i tarasami. Lokale kosztują od 520-830 tys. zł.


 


Nieco inaczej powstaje wrocławska Nowa Papiernia, która docelowo ma oferować 133 mieszkania o powierzchni od 35 do 100 m kw. z tym, że poszczególne lokale można łączyć w większe apartamenty. Inwestycja RED Developer składa się z trzech budynków, z czego dwa pochodzą z XIX wieku i stanowią pozostałość po starej fabryce papieru.


 


- Aktualnie trwają prace wewnątrz dwóch budynków związane z rewitalizacją i dostosowaniem ich do warunków mieszkalnych. Po zakończeniu tych robót rozpoczniemy budowę nowego budynku D. Prace ruszą wiosną tego roku – mówi Ewa Piechota Marketing Manager Red Developer. – Inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem, głównie osób związanych ze światem artystycznym – architektów, designerów, fotografów czy prawników – dodaje.


 


W przypadku Nowej Papierni określenie soft lofty wynika tylko z tego, że obok typowych, dużych loftów o wysokości 4 metrów, deweloper oferuje także małe, 35-metrowe powierzchnie zarówno w starych obiektach, jak i w stworzonym od podstaw budynku.