Mieszkania w górach

Mieszkania w górach

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Wśród miłośników gór znaleźć można wiele osób pochodzących z dużych miast i miejscowości, których walory przyrodnicze delikatnie mówiąc nie zachwycają. Tym chętniej spędzają one czas wśród górskiej, nieskażonej przyrody. W takim przypadku może warto rozważyć zakup nawet niewielkiego mieszkania w jednej z najczęściej odwiedzanych przez nas miejsc. Na jakie ceny mieszkań natkniemy się w najbardziej popularnych górskich miejscowościach? Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson SA przeanalizowali w tym celu ogłoszenia zamieszczone w serwisie otoDom.pl.


Bez grubego portfela lepiej nie zbliżać się do Zakopanego. Stolica Tatr oblegana jest o każdej porze roku. Ściągają tu tłumnie turyści nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Niepowtarzalne widoki i ogromna popularność tego rejonu kraju przekładają się na bardzo wysokie ceny tutejszych mieszkań. Górują one nie tylko nad innymi górskimi miejscowościami, ale przewyższają także średnie ceny w największych polskich aglomeracjach, w tym w Warszawie.


Na wysokie ceny, chociaż i tak dużo niższe niż w omawianym wcześniej przypadku, natkniemy się w Wiśle. Cena mkw. mieszkania w tej malowniczo położnej miejscowości oscyluje obecnie wokół niemal 6,2 tys. zł/mkw. Wybór mieszkań jest tu jednak cztery razy mniejszy niż w Zakopanem.


W pozostałych najpopularniejszych miejscowościach położonych w górach ceny mieszkań nie osiągają już tak wysokich poziomów. Pomimo usytuowania po przeciwnych stronach Polski ceny mieszkań w Karpaczu i Krynicy-Zdroju są do siebie bardzo zbliżone. W jednym i drugim przypadku ich średni poziom lekko przekracza 5 tys. zł/mkw.


W poszukiwaniu niższych cen należy udać się do spokojniejszych miejscowości. Kupno mieszkania w Lądku-Zdroju, czy też w Świeradowie-Zdroju pozwoli naprawdę sporo zaoszczędzić. Typowe mieszkania oferowane są w tych miastach po cenach nieprzekraczających 3 tys. zł/mkw.

 

REKLAMA

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w górskich miejscowościach, czerwiec 2014 r.



Miejscowość



Średnia cena (zł/mkw.)



Zakopane



8 578



Ustroń



4 912



Szklarska Poręba



4 797



Karpacz



5 082



Krynica-Zdrój



5 033



Wisła



6 173



Lądek-Zdrój



2 469



Świeradów-Zdrój



2 842



Ustrzyki Dolne



3 090



Szczawnica



4 928



Źródło: serwis otoDom.pl


 

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zauważa, iż musimy zdecydować się na czym nam najbardziej zależy. Ceny mieszkań powiązane są bowiem z obecnym potencjałem danej miejscowości. Jeśli zależy nam przede wszystkim na niskiej cenie nieruchomości, to nie dziwmy się, iż w mniej atrakcyjnych porach roku tańsze miejscowości nie zaoferują nam wystarczająco dużo atrakcji. Z drugiej strony łatwiej w nich znaleźć zaciszną lokalizację, za którą w najbardziej popularnych miejscowościach musielibyśmy extra dopłacić.

 

Przemysław Kotwicki, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, serwis otoDom.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA