DODAJ

W Poznaniu ruszyła budowa pierwszego parkingu typu Park&Ride

Komunikacja publiczna / Poznań
W Poznaniu ruszyła budowa
Kajtman
2017-06-09 15:33:14
We wtorek (5.06.) Poznańskie Inwestycje Miejskie przekazały generalnemu wykonawcy, firmie Skanska S.A., plac budowy parkingu typu Park&Ride – pierwszej takiej inwestycji w Poznaniu, zlokalizowanej u zbiegu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej. Rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na 13 czerwca.

Zadanie realizowane jest formule "Projektuj i Buduj", co oznacza, że roboty budowlane będą wykonywane na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej również przez wykonawcę.

W ramach inwestycji powstanie 130 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 6 miejsc dla samochodów osób niepełnosprawnych. W obrębie parkingu znajdą się zadaszone miejsca do parkowania rowerów wraz z zestawem naprawczym, oraz miejsce pod ewentualny przyszły montaż stacji rowerów miejskich. Komunikację pieszą zapewnią chodniki, schody i pochylnie. 

Parking będzie posiadał nawierzchnię z kostki betonowej, kanalizację deszczową, automatyczną toaletę, oświetlenie i monitoring, a jego obsługa będzie w pełni zautomatyzowana i nadzorowana przez Centrum Zdalnego Zarządzania Parkingami. Na drogach dojazdowych na terenie Miasta Poznania zostaną ustawione odpowiednie tablice informacyjne o lokalizacji parkingu oraz liczbie wolnych miejsc.

Inwestycja stanowi uzupełnienie węzła komunikacyjnego "Os. Sobieskiego", w ramach którego funkcjonuje pętla poznańskiego szybkiego tramwaju PST i autobusów miejskich. Roboty realizowane będą od połowy czerwca, a oddanie do użytkowania przewidziane jest na koniec 2017 r.

Parking Park&Ride Szymanowskiego zaprojektowany został z myślą o kierowcach podróżujących na co dzień samochodami osobowymi oraz rowerami, którzy po zostawieniu pojazdu na parkingu, zamierzają korzystać z komunikacji miejskiej. System parkingowy będzie w całości kompatybilny z poznańską elektroniczną kartą aglomeracyjną – PEKA.

Celem całej inwestycji jest zwiększenie udziału transportu publicznego w przewozach osób oraz i usprawnienie komunikacji po centrum Poznania

Źródło: materiały prasowe