Przestrzeń miejska - przestrzeń biurowa

Przestrzeń miejska - przestrzeń biurowa

REKLAMA

Spowolnienie, stagnacja, kryzys? Obserwując aktywność branży budowlanej, można dojść do wniosku, że ten sektor skutecznie opiera się negatywnym zjawiskom gospodarczym. Ożywienie widoczne jest nie tylko na rynku mieszkaniowym.

U nas na budowie

Problemy dręczące już od kilku lat światową gospodarkę nie ominęły oczywiście budownictwa. Zbyt wiele jest czynników, które wpływają na jego stan. Podaż, popyt, ceny materiałów, dostępność pracowników czy przepisy prawa to tylko część elementów, mogących decydować o powodzeniu inwestycji. Budować jednak trzeba również w trudnych czasach, tym bardziej, że dla polskich miast jest to równoznaczne z ich rozwojem. Rekordowa liczba oddanych do użytkowania jeszcze w lutym mieszkań oraz start kolejnych budów to dla obecnych i przyszłych nabywców spore możliwości wyboru. Również na rynku komercyjnym cały czas coś się dzieje. Jak wynika z raportu Colliers international w 2011 roku wzrosła w Polsce podaż powierzchni biurowych, handlowych oraz magazynowych. Przy tej okazji wskazuje się na dalsze pozytywne tendencje w roku bieżącym, zwłaszcza w sektorze biur. Aby jednak podaż szła w parze z popytem, oferty muszą zachęcać potencjalnych inwestorów i pasować do lokalnych warunków.

 

REKLAMA

U nas w mieście

Największe możliwości rozwoju rynku komercyjnego mają oczywiście główne ośrodki miejskie w kraju. Ich potencjał pozwala działać miejscowym przedsiębiorcom, a jednocześnie przyciąga inwestorów z zewnątrz. - Nie bez znaczenia jest również lokalizacja obiektu już w samym mieście, gdzie na jego atrakcyjność wpływa m.in. infrastruktura czy specyfika okolicy - wskazuje Witold Sadowski z firmy Deka Inwestycje, realizującej we Wrocławiu biurowiec Hubska Center - Podczas gdy magazyny sprawdzają się na obrzeżach, najemcy powierzchni biurowo-usługowych często wolą zainwestować bliżej centrum. W przypadku nowych budynków pojawia się jednak problem coraz bardziej ograniczonej przestrzeni oraz konieczność dostosowania projektu do zabudowy otoczenia. Popularnym rozwiązaniem są kompleksy, łączące funkcje biurowe, usługowe, handlowe, a często również mieszkalne. W ten sposób centralne dzielnice stanowią realne połączenie różnych walorów miasta, skupiając blisko siebie biznes, kulturę, turystykę itp. - Dogodnie zlokalizowany, nowoczesny kompleks powinien posiadać też wyraźny podział na poszczególne strefy (handlowa, biurowa i in.), zapewniający komfort wszystkim użytkownikom - dodaje Witold Sadowski z Deka Inwestycje. Ponadto w obecnych warunkach deweloperzy muszą zawsze zadbać o miejsca parkingowe, najlepiej usytuowane pod ziemią.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA