Zielone światło dla budowy Grand Central

Zielone światło dla budowy Grand Central

Katowice
Damian Daraż
Damian Daraż
REKLAMA
Urząd Budownictwa i Planowania Przestrzennego w Katowicach wydał ostateczne pozwolenie na budowę biurowca Grand Central na placu Szewczyka.

Jak będzie wyglądał biurowiec? Dziesięć kondygnacji, w tym większość to przestrzeń biurowa, ponad 23 tys. m kw. powierzchni najmu.

Budynek stanie tuż przy hali dworca kolejowego w Katowicach, na placu Szewczyka. Inwestorem jest właściciel GK – fundusz Meyer Bergman.

Projekt nowego budynku jest o trzy kondygnacje wyższy niż pierwotnie zakładano – biurowiec na placu Szewczyka miał powstać w trakcie budowy nowego dworca i galerii handlowej, w latach 2012-2013. 

Ze względu na sytuację na rynku nieruchomości, inwestor wstrzymał się z inwestycją, lecz do końca nie zrezygnował. Świadczą o tym przygotowane pod przyszły budynek fundamenty, szyb windy, oraz podziemne połączenie parkingowe z galerią handlową.

Inwestor złożył wniosek na budowę do katowickiego Urzędu Miasta kilka miesięcy temu, lecz postępowanie zawieszono, gdyż urzędnicy musieli zwrócić się do resortu infrastruktury i budownictwa o wydanie zgody na odstępstwo od wymagań przeciwpożarowych dla tej inwestycji. Minister dał zgodę na odstępstwo i pozwolenie na budowę 10-kondygnacyjnego biurowca zostało wydane.

Siedem z dziesięciu kondygnacji stanowić będzie przestrzeń biurowa, trzy najniższe kondygnacje przeznaczone będą na przestrzeń usługowo-handlową. 

Całkowita powierzchnia najmu wyniesie prawie 24 tys. m kw. najmu, w tym powierzchnia biurowa 19,3 tys. m kw. najmu. Najmniejsze z dostępnych biur będą miały powierzchnie nawet 200 m kw. 

Do dyspozycji pracowników, najemców oraz klientów odwiedzających Grand Central oddane zostanie 225 miejsc parkingowych.

Budowa powinna rozpocząć się gdy inwestor fundusz Meyer Bergman osiągnie minimalny poziom wynajmu biurowca. 

Z uwagi na gotowe już fundamenty pod biurowiec, prace budowlane powinny potrwać 15 miesięcy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA