Wrocław: Rafin Developer przywróci zabytkowemu hotelowi w centrum miasta pierwotny wygląd

Wrocław: Rafin Developer przywróci zabytkowemu hotelowi w centrum miasta pierwotny wygląd

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Politechnika Wrocławska sprzedała rok temu za 13 mln zł trzygwiazdkowy hotel Lothus przy ulicy Wita Stwosza 22/23. Wrocławski deweloper przebuduje go i podwyższy jego klasę o jedną gwiazdkę.
Rafin Developer Sp. z o.o. złożył 18 kwietnia wniosek o pozwolenie na przebudowę i rozbudowę z nadbudową hotelu przy ul. Wita Stwosza 22/23. Znajduje się na działce o powierzchni 947 mkw. Za projekt odpowiada Lesław Rubik, główny projektant w R2 Biuro Projektów. Inwestor nie wyznaczył jeszcze przewidywanego terminu rewitalizacji.
Jak tylko otrzymamy zielone światło z Wydziału Architektury i Budownictwa, będziemy planować rozpoczęcie prac budowlanych. Pod okiem konserwatora zabytków został opracowany program prac konserwatorskich, według którego będziemy działać – wyjaśnia nam Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin Developer.
Materiały inwestora

Przywrócą przedwojenną bryłę

Obiekt wpisany do rejestru zabytków powstał w 1903 roku. Początkowo funkcjonował jako Hotel Deutsches Haus. Przetrwał II wojnę światową, jednak został częściowo zniszczony. W latach 1992-2007 działał pod nazwą Sajgon, a od tego czasu – Lothus. W trzygwiazdkowym hotelu znajdują się 63 pokoje, z możliwością zakwaterowania 106 osób. Politechnika Wrocławska sprzedała go za 13 mln zł, o czym informowaliśmy w maju ubiegłego roku.
Budynek przejął Rafin Developer. Zamierza odtworzyć przedwojenną bryłę budynku – skośną konstrukcję dachu i wynikające z niej poddasze.
Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ hotel w czasie wojny został zbombardowany i jego odbudowa zaraz po wojnie była bardzo podstawowa. Dach został bardzo uproszczony i spłaszczony. Historycznie był skośny i my chcemy te skosy i ostre szczyty przywrócić – zapowiada Piotr Wiak.
fot. Mariusz Bartodziej

Będzie wyższy standard

Deweloper planuje również modernizację obiektu.
Przebudujemy klatki schodowe, które zmienią nieco swoje położenie ze względu na wygodę gości hotelowych, oraz wymienimy stropy w całym budynku – mówi Wiak.
W hotelu znajdzie się 105 pokoi oraz 7 apartamentów na ostatniej, dodanej kondygnacji. Inwestor podwyższy jego klasę z 3 do 4 gwiazdek. W środku znajdą się m.in. sauna, jacuzzi, sala fitness, bar oraz ekskluzywna restauracja.

Kolejny hotel do kolekcji

Rafin Developer zdecydował się na rewitalizację budynku przy Wita Stwosza ze względu na swoje doświadczenie w pracach nad historycznymi obiektami tego typu. Jest właścicielem m.in. odnowionego hotelu Europejskiego, odbudowanego hotelu Piasthotelu Polonia.
REKLAMA
Tym samym prowadząc działalność deweloperską, odbudowujemy zabytkową tkankę miasta, zgodnie z ideą: "Z miłością do Wrocławia". Oczywiście kolejnym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się podjąć rewitalizacji hotelu przy ulicy Wita Stwosza, jest zmiana wspólnej przestrzeni miejskiej oraz rozszerzenie naszej oferty historycznych hoteli Wrocławia – tłumaczy Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych.
Aktualnie prowadzą przebudowę hotelu Grand, znajdującego się naprzeciwko Dworca Głównego. O szczegółach inwestycji pisaliśmy w październiku ubiegłego roku.
Prace przy rewitalizacji przebiegają zgodnie z planem. Rozebraliśmy więcej niż początkowo zakładaliśmy, ale te działania są spowodowane tylko i wyłącznie złym stanem technicznym budynku, tak więc mówimy o bezpieczeństwie. Wszystkie prace są prowadzone w porozumieniu i pod stałym nadzorem konserwatora zabytków – stwierdza Piotr Wiak.
Dodaje, że teraz będą prowadzić prace związane z wewnętrznym oczyszczaniem budowy oraz parkingiem podziemnym, a następnie rozpoczną odbudowę ścian. Przebudowa ma potrwać jeszcze przynajmniej trzy lata.
mat. inwestora

Rewitalizacje przy Wita Stwosza

Rewitalizacja hotelu Lothus nie będzie jedyną przy tej ulicy. PKO Bank Polski S.A. sprzedał w ubiegłym roku nieruchomość przy Wita Stwosza 33-35. Przejęła ją firma Dolnośląskie Inwestycje S.A., która utworzy w zabytkowym budynku prawdopodobnie m.in. galerię restauracji. O tej inwestycji pisaliśmy w marcu.
fot. investphoto.pl

Przybędzie hoteli w centrum miasta

Oprócz hotelu Grand i rozbudowanego hotelu Lothus, w centrum miasta powstaną kolejne obiekty tego typu. Czterogwiazdkowy hotel przy placu Nankiera ma być gotowy w II kwartale 2019 roku, o czym informowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku.
TH Architekci Sp. z o.o.
W przyszłym roku ma zostać oddany także pięciogwiazdkowy hotel sieci Orbis na Ostrowie Tumskim, o czym pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku.
mat. inwestora
Obiekt tej samej klasy powstanie w przebudowanym, zabytkowym pałacu Leipzigera przy ul. Wierzbowej 15. Deweloper Torus Sp. z o.o. otrzymał już pozwolenie na budowę. Jego inwestycję opisywaliśmy w styczniu.
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA