Do lokatorów Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego - firm Cadelan i NTI dołączyły przedsiębiorstwa, których działalność spaja wydobywcze i energetyczne tradycje województwa śląskiego z nowoczesnością. Od marca pod adresem: ul. Wojska Polskiego 8, Sosnowiec, będzie można znaleźć także GTW Sp. z o.o. i Soscar.
- W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym staramy się tchnąć w pokopalniane nieruchomości innowacyjnego ducha. Z radością muszę przyznać, że powoli nam się to udaje. Do budynku przy ul. Wojska Polskiego 8, wprowadzają się kolejne firmy - mówi Monika Zając, dyrektor Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Czarne złoto dla Europy - GTW Sp. z o.o.
GTW Sp. z o.o. łączy górnicze dziedzictwo regionu z nowoczesnym spojrzeniem na potencjał województwa śląskiego. Działalność firmy w dużej mierze koncentruje się na hurtowej sprzedaży węgla kamiennego. Przedsiębiorstwo współpracuje z największymi spółkami węglowymi w kraju oraz z ponad setką podmiotów handlowych i przemysłowych. Ale to nie wszystko.
- Obecnie pracujemy nad wdrożeniem unikalnego narzędzia wymiany handlowej w branży energetycznej. Otwieramy też regionalny ośrodek badania opinii społecznej, który będzie służył samorządom i lokalnym firmom - mówi Przemysław Woźniak, prezes GTW.
Obecnie spółka zatrudnia 10 osób. W planach jest podwojenie zatrudnienia, stąd decyzja o przeprowadzce do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tutaj GTW będzie mogła nie tylko zwiększyć zatrudnienie, ale także wdrożyć nowe działalności.
- Będziemy poszukiwać m.in. menadżerów sprzedaży z biegłą znajomością języków niemieckiego i angielskiego oraz czeskiego. Nasze plany na przyszłość to promocja i sprzedaż polskiego węgla na rynkach Unii Europejskiej - przyznaje Przemysław Woźniak.
Soscar - oszczędzają energię
Drugim lokatorem, który w marcu wprowadzi się do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego jest firma Soscar. Przedsiębiorstwo wprowadza na rynek krajowy i europejski nowoczesne energooszczędne technologie.
- Montujemy dwupaliwowy system zasilania pojazdów ciężarowych oraz maszyn budowlanych. Rozwiązanie to powoduje znaczne oszczędności w zużyciu oleju napędowego oraz zwiększa osiągi pojazdu. Wpływa również na niższą emisję dwutlenku węgla w spalinach do atmosfery, przez co użytkowanie staje się bardziej ekologiczne - mówi Tomasz Nasiński z firmy Soscar.
Oprócz tego Soscar zajmuje się projektowaniem, wykonaniem, modernizacją i montażem systemów oświetlenia LED. Głównymi odbiorcami usług są podmioty takie jak jednostki samorządu terytorialnego, zakłady przemysłowe, usługowe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy obiektów użyteczności publicznej. Oświetlenie LED znacząco poprawia komfort pracy i jest zdrowsze dla oczu. Poza tym, pozwala zaoszczędzić zużywaną energię elektryczną, zmniejszyć koszty prowadzonej działalności czy koszty utrzymania infrastruktury drogowej. Oświetlenie LED jest ekologiczne - pozwala na mniejszą emisję szkodliwych dla środowiska substancji (do produkcji lamp LED nie wykorzystuje się rtęci) oraz prawie eliminuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Jakie firma ma plany? W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym Soscar będzie pracował nad dalszymi rozwiązaniami pozwalającymi na optymalne użytkowanie energii elektrycznej oraz paliw.
Projektują podzespoły dla Porsche i maszyny dla przemysłu
Na przełomie 2012 i 2013 do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego wprowadziły się pierwsze innowacyjne przedsiębiorstwa. Pierwszymi najemcami pomieszczeń przy ul. Wojska Polskiego 8 są: NTI - firma zajmująca się automatyką przemysłową i Cadelan - przedsiębiorstwo projektujące podzespoły dla tuzów niemieckiej motoryzacji: Audi, BMW, Mercedesa a nawet Porsche.