DODAJ

Lotnisko w Kaniowie rozwinie skrzydła

śląskie
Lotnisko w Kaniowie rozwinie
graviteo
2012-07-26 16:43:32

Prawie 775 tys. złotych trafi do powiatu bielskiego w ramach koncepcji wspierania rozwoju lotnisk lokalnych w naszym regionie.

Projekt otrzymał wsparcie w ramach ogłoszonego w kwietniu br., konkursu ,,Lotniska lokalne 2012" na dofinansowanie projektów z budżetu województwa w ramach Koncepcji Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie wspierania rozwoju sieci lotnisk lokalnych. O wsparcie ubiegać się mogły te jednostki samorządu terytorialnego, na terenie których zlokalizowane są lotniska lokalne. Pieniądze można było uzyskać na projekty rozwoju tzw. infrastruktury okołolotniskowej, czyli parkingi i drogi łączące lotnisko z siecią transportu kołowego i szynowego regionu, a także na infrastrukturę lotniskową, jeżeli gmina lub powiat jest współwłaścicielem lotniska.Celem koncepcji, przyjętej przez Zarząd Województwa Śląskiego w 2010 roku, jest zwiększenie dostępności transportu lotniczego i zapewnienie szybkiego dostępu do innych krajów europejskich. Przedsięwzięcie zakłada, że lotniska lokalne powinny stanowić uzupełnienie dla Międzynarodowego Portu Lotniczego ,,Katowice" w Pyrzowicach.

 


Obecnie na terenie województwa zlokalizowanych jest siedem lotnisk lokalnych: Aleksandrowice koło Bielska-Białej, Gliwice, Gortatowice w Rybniku, Katowice Muchowiec, Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Rudniki koło Częstochowy i Kaniów koło Czechowic-Dziedzic. Ich powierzchnia waha się od 12 ha w przypadku lotniska Żar, aż do 250 ha w Częstochowie-Rudnikach.


 


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego