DODAJ

Sala Koncertowa przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu otwarta!

Budynki użyteczności publicznej / Sosnowiec
Sala Koncertowa przy Zespole
graviteo
2013-06-04 16:28:28

Wczoraj, przy szczelnie wypełnionej widowni zainaugurowała działalność Sala Koncertowa przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu!

- Pogoda nieco pokrzyżowała nam szyki, ale w takim dniu nawet deszcz i chmury nie przesłonią nam radości z otwarcia tej długo oczekiwanej Sali Koncertowej - mówił podczas przecięcia wstęgi prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, któremu w tym uroczystym momencie towarzyszyli Mateusz Rykała, przewodniczący Rady Miejskiej, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych, Dorota Grolik oraz przedstawiciel wykonawcy firmy Mostostal. Pierwotnie przecięcie wstęgi miało nastąpić przed wejściem do budynku, ale kapryśna pogoda zmieniła nieco scenariusz uroczystości. Dyrektor szkoły Dorota Grolik, Mateusz Rykała, przewodniczący rady miejskiej i Kazimierz Górski Prezydent Sosnowca uroczyście otwierają salę. - Na taki dzień Sosnowiec czekał wiele lat, ale w końcu się doczekał. Mam nadzieję, że Jan Kiepura gdzieś tam spogląda na nas. Bo miasto tenora, miasto wielu zacnych ludzi muzyki, kultury musiało się w końcu doczekać obiektu tej klasy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś jesteśmy w tym pięknym, nowoczesnym obiekcie. Jak wielkie jest zapotrzebowanie na Salę Koncertową najlepiej świadczy fakt, że wejściówki na pierwszy koncert rozeszły się błyskawicznie, a chętnych było o wiele więcej niż miejsc na widowni. Dlatego z tego miejsca przepraszam wszystkich, którzy nie mogli obejrzeć koncertu inaugurującego działalność Sali, ale jednocześnie zapraszam w kolejne dni na koncerty, ponadto na Dzień Otwarty i na imprezy, które w tej sali będą się odbywać, a zaręczam, że odbywać się będą. Ten obiekt ma służyć mieszkańcom, wszystkim miłośnikom kultury, a także a może i przede wszystkim uczniom szkoły muzycznej, którzy będą mieli wreszcie godne miejsce do prezentowania swoich talentów - podkreślał podczas uroczystości prezydent Kazimierz Górski.  - Cieszę się, że w tych trudnych czasach, gdy niemal każde wiadomości zaczynają się od informacji o kryzysie, samorząd sosnowiecki stawia na kulturę. To wielki dzień dla Sosnowca, dla wszystkich związanych z kulturą, dla uczniów i przyjaciół szkoły muzycznej. Sala Koncertowa to dopełnienie, dzięki któremu szkoła będzie mogła w pełni prowadzić swoją działalność - mówił z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Rykała. Dorota Grolik, dyrektor placówki podkreślała z kolei, że warto mieć marzenia. - Marzyliśmy o Sali Koncertowej, przez wiele lat czekaliśmy na taki dzień jak dziś i doczekaliśmy się. 3 czerwca 2013 to wielka i ważna data w historii szkoły i historii Sosnowca - mówiła. Cały obiekt - nowa sala z widownią na ponad 500 miejsc, salą kameralną wraz z zapleczem techniczno-muzycznym dla artystów, profesjonalnym studio nagrań, salą ćwiczeń oraz parkingu - został pięknie wkomponowany w Park Sielecki - podkreślała dyrektor Grolik. 

Otwarcie Sali Koncertowej było także znakomitą okazją do nagrodzenia ludzi kultury związanych z Sosnowcem. I tak wybitny reżyser Stanisław Jędryka został odznaczony przez ministra kultury Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a tytułem odznaczony dla Kultury Polskiej zostali wyróżnieni: graficzka Prof. Ewa Zawadzka, artysta plastyk Czesław Gałużny, artysta fotograf Jerzy Łakomski, piosenkarka Agnieszka Chrzanowska, była wieloletnia dyrektor Klubu im. Jana Kiepury Jolanta Szczurek oraz muzycy Andrzej Staciwa i Jerzy Sojka. 

W końcu przyszła pora na część artystyczną. Działalność Sali zainaugurował koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją M.J. Błaszczyka oraz soliści: Małgorzata Walewska oraz Arnold Rutkowski. 
 
Przypominamy, że już dziś, 4 czerwca w Sali Koncertowej wystąpi Formacja wokalna Tercja Pikardyjska. Początek godz. 19.00. Natomiast 5 czerwca odbędzie się Koncert zespołów działających w Miejskim Klubie im. J. Kiepury - Energetycznym Centrum Kultury oraz ,,Energy Bandu" - orkiestry muzyki rozrywkowej Miejskiego Klubu, pod dyr. artystyczną Kasi Piaseckiej. Początek godz. 17.00.9 czerwca Dzień Otwarty Sali Koncertowej. Wejścia co godzinę od godz. 11 do 15. Oczywiście wstęp wolny. Koszt inwestycji wynosi ok. 35.743.000 zł (w tym wszystkie wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane związane z realizacją projektu), z czego ok. 17.870.000 zł stanowi kwotę dofinansowania. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Działanie 11.3. Infrastruktura szkolnictwa artystycznego, Priorytet XI Kultura i dziedzictwo kulturowe.źródło: UM Sosnowiec