DODAJ

Trójmiejski rynek biurowy na fali

Trójmiasto
Trójmiejski rynek biurowy na
Kajtman
2017-09-19 13:28:37
Firma doradcza JLL podsumowała I półrocze 2017 na rynku biurowym w Trójmieście.

Trójmiasto to czwarty co do wielkości rynek biurowy w Polsce i zarazem czwarta największa lokalizacja pod względem inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przedstawiciele tej branży są głównym generatorem popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe w regionie i tylko w ubiegłym roku odpowiadali za 65% całego zapotrzebowania na trójmiejskie biura. Tak wysoki wynik jest zasługą przede wszystkim firm z kapitałem amerykańskim i polskim, a także podmiotów z krajów nordyckich i Niemiec, które są głównymi inwestorami z sektora usług w Trójmieście. Łącznie 120 zlokalizowanych tam centrów biznesowych zatrudnia już ponad 19 000 osób, czyli o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia to dobry prognostyk zarówno dla branży usług, jak i deweloperów – informuje Marcin Faleńczyk, kierujący pracami trójmiejskiego biura JLL.

Popyt
Popyt w Trójmieście nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W I półroczu tego roku wynajęto 73 800 mkw., z czego największe transakcje to odnowienie najmu przez Energa Group na 15 100 mkw.; odnowienie i ekspansja Amazon (łącznie na 7 100 mkw.) w Olivia Business Centre; jak również przednajem Swarovski (6 100 mkw.) w budynku Yoko.

Łącznie na Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto przypada prawie 80% popytu zarejestrowanego na głównych rynkach regionalnych poza Warszawą. Wysokie zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi jest między innymi generowane przez nowych inwestorów reprezentujących sektor usług. Dla przykładu, w ostatnich kilkunastu miesiącach w Trójmieście pojawiły się takie firmy z tej branży, jak Eltel Networks, Eurofins Digital Testing, Marine Harvest, FujiFilm, czy Swarovski – dodaje Marcin Faleńczyk.

Podaż
W ciągu ostatnich siedmiu lat Trójmiasto podwoiło zasoby powierzchni biurowej osiągając w I półroczu poziom 645 500 mkw. Kolejne 150 300 mkw. pozostaje w budowie. Z naszych prognoz wynika, że w II połowie 2017 roku na trójmiejski rynek biurowy może trafić nawet ponad 90 000 mkw. – komentuje Łukasz Dziedzic, konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Do największych biurowców w budowie należą: Olivia Star, Alchemia III Argon oraz Olivia Seven.

Pustostany i czynsze
Obecnie wskaźnik pustostanów kształtuje się na poziomie 7,8%, co przekłada się na około 50 000 mkw. dostępnej powierzchni biurowej. Warto zauważyć, że jest to znaczący spadek w porównaniu z końcem 2016 r. związany z szybką absorpcją nowo oddawanych projektów.

Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w Trójmieście wahają się od 12,75 do 14 euro za mkw. miesięcznie.

Źródło: materiały prasowe