Aż do września potrwają prace przy wykopie części podziemnej biurowca z częścią handlowo-usługową – Royal Wilanów na rogu ulic Klimczaka i Przyczółkowej w Warszawie. Inwestorem jest Grupa Capital Park. Zakończenie budowy planowane jest na III kw. 2015 r. Generalnym wykonawcą jest firma Erbud SA. Biurowiec będzie posiadał ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie very good.
Coraz więcej sklepów i restauracji w Royal Wilanów
Royal Wilanów będzie obiektem pięciokondygnacyjnym, w którym znajdzie się 29 787 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. Pierwszym najemcą części biurowej jest firma ERBUD SA. Swoje siedziby będą mieli w obiekcie również inwestor – spółka Capital Park oraz firma Varsovia. Na 6 920 mkw. powierzchni usługowo-handlowej zlokalizowanej na parterze znajdą się restauracje, bary, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe, których brakuje w Miasteczku Wilanów. W wilanowskim projekcie delikatesy Piotr i Paweł zajmą powierzchnię ok. 2 000 mkw. Nowi najemcy, którzy otworzą w Royal Wilanów swoje lokale to m.in. znany dotychczas warszawiakom z ul. Pięknej, stand-up bar „Słony” Magdy Gessler, browar i restauracja Bierhalle, flagowa winiarnia z restauracją Fine Wine & Spirits, francuska naleśnikarnia Bastylia Champagne Bar & Creperia, oraz między innymi takie sklepy jak śródziemnomorskie delikatesy Piccola Italia i oferujący produkty spożywcze premium Krakowski Kredens.
– Royal Wilanów wraz przylegającym do budynku placem stworzy tętniące życiem serce Miasteczka Wilanów, a także stanowić będzie atrakcyjną ofertę na spędzanie czasu z rodziną, zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i pracowników biur – mówi Wojciech Nowakowski, Investment Manager w Grupie Capital Park.
Postęp budowy
– Wykonujemy obecnie najtrudniejszą część robót związaną z pracami ziemnymi. Zdecydowaliśmy się na wykonanie części podziemnej metodą podstropową ze względu na wysoki poziom wód gruntowych oraz optymalny sposób realizacji tak rozległego wykopu na tym terenie – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu deweloperskiego Grupy Capital Park. – Metoda ta polega na wykonaniu najpierw ściany szczelinowej, rozpartej tarczą stropu nad kondygnacją -2 budynku, a następnie na wykonaniu wykopu poprzez otwory technologiczne pozwalające na obsługę budowy i wylanie płyty fundamentowej o grubości 120 cm – dodaje. Płyta jest kotwiona za pomocą mikropali, aby przeciwdziałać wyporowi wody gruntowej. Wykop odwadniany jest najbezpieczniejszą dla środowiska metodą, a woda z pompowania wykopu jest ponownie wtłaczana do gruntu na terenie inwestycji poza obrysem budynku. Dzięki zastosowaniu tej metody realizacja robót budowlanych i odwodnieniowych nie ma wpływu na środowisko gruntowo-wodne poza terenem inwestycji. Całość prac, zarówno żelbetowych jak i odwodnieniowych, jest nieustannie monitorowana przez profesjonalne firmy.
Zamknięcie stanu surowego budynku przewidziane jest na grudzień br.
W podziemnej części budynku znajdzie się trzykondygnacyjny parking na 915 miejsc postojowych dla najemców i klientów oraz parking rowerowy. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia JEMS Architekci. Za komercjalizację części handlowej odpowiada BOIG, zaś biurowej – Colliers International.