DODAJ

Wielka światowa inicjatywa w dziedzinie energooszczędnego budownictwa po USA i Chinach zawita do Polski

Warszawa
Wielka światowa inicjatywa w
Kajtman
2014-06-09 18:09:14

Warszawa jest trzecim miastem na świecie, po San Francisco i Szanghaju, w którym odbędzie się spotkanie jednej z największych inicjatyw na świecie poświęconych energooszczędnemu budownictwu. Celem Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie w Polsce (Energy Efficiency in Buildings Laboratory in Poland) jest zainicjowanie zmian, które w realny sposób wpłyną na transformację rynku budowlanego w naszym kraju. Spotkanie odbędzie się w dniach 10-12 czerwca.


 


Organizatorem wydarzenia jest World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) – światowa organizacja skupiająca osoby na stanowiskach kierowniczych w czołowych międzynarodowych firmach, wspólnie działające na rzecz zrównoważonego rozwoju. Są wśród nich prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele zarządu m.in. takich firm jak ArcelorMittal, Infosys Lafarge, Siemens, Skanska czy UTC. Inicjatywa wspierana jest także przez aktywnie działających członków organizacji i licznych partnerów*.


 


Przez trzy dni w hotelu Westin w Warszawie będą odbywać się spotkania warsztatowe, z udziałem międzynarodowych i polskich ekspertów oraz decydentów świata biznesu, polityki i samorządów. Celem rozmów jest zainicjowanie istotnych zmian w sektorze budowlanym. pozwalających na ograniczenie zużycia energii. Na koniec wydarzenia zostaną przygotowane jasne wytyczne dla polskiego rynku, powstanie harmonogram działań, oraz zostaną zebrane konkretne deklaracje od uczestników wydarzenia.


 


„Budynki odpowiadają za zużycie 40% energii w Unii Europejskiej. Jesteśmy odpowiedzialni za poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie tej liczby. Laboratorium Efektywności Energetycznej w Budownictwie może pomóc Polsce w osiągnięciu celów wytyczonych przez Unię Europejską. Do 2020 roku wszystkie nowe budynki powstające na terenie wspólnoty powinny być niemal zeroenergetyczne”, mówi Katarzyna Zawodna, Prezes Skanska Property Poland.


 


W trakcie wydarzenia komitet ekspertów, składający się z przedstawicieli WBCSD i partnerów projektu, przeprowadzi rozmowy z przedstawicielami różnych grup interesariuszy rynku budowlanego. Będą to m.in. deweloperzy, inwestorzy, projektanci, firmy inżynieryjne, a także zarządcy, użytkownicy i najemcy budynków. Wspólnie będą poszukiwali odpowiedzi na pytanie jakie warunki muszą być spełnione, by inwestowanie w budynki energooszczędne stało się w Polsce codziennością. Będą również dyskutować o tym w jaki sposób energooszczędne rozwiązania powinny być uwzględniane w wycenie kosztów budynków w trakcie cyklu ich życia. Tematem rozmów będą także korzyści społeczne z wdrażania nowoczesnych rozwiązań.


 


„Pomimo, że koszty ogrzewania są zmniejszane poprzez odpowiednie dotacje, gospodarstwa domowe w Polsce wydają ok. 12% swoich budżetów na energię. Dla porównania, średnia w UE wynosi 4%’’, podkreśla Dan Staniaszek, Starszy Ekspert ds. Energooszczędności w Building Performance Institute Europe „Zwiększanie liczby inwestycji, które poszerzą rynek energooszczędnego budownictwa przyniesie wiele korzyści użytkownikom budynków dzięki zmniejszeniu kosztów zużycia energii’’, dodaje.


 


Wnioski z trzydniowych obrad zostaną przedstawione 12-go czerwca, podczas sesji plenarnej, organizowanej we współpracy z The Prince of Wales’s Corporate Leaders’ Group (koalicją skupiającą liderów wiodących firm brytyjskich, europejskich i światowych, współdziałających na rzecz zahamowania zmian klimatycznych). W sierpniu zostanie opublikowany dokument podsumowujący wydarzenie w Polsce. Docelowo podobne spotkania mają się odbyć w 8-10 krajach.