DODAJ

Budowa nowego cmentarza na Oporowie ruszy dopiero w 2016 roku

Budynki użyteczności publicznej / Wrocław
Budowa nowego cmentarza na
tuWroclaw.com
2012-12-11 12:51:13

Dopiero za prawie cztery lata ruszy budowa nowej wrocławskiej nekropolii przy ulicy Avicenny na Oporowie. Na pierwszy etap inwestycji magistrat wyda blisko 77 mln złotych. Na cmentarzu znajdzie się niespełna 90 tys. miejsc pochówku. Z tej liczby ponad 16 tysięcy stanowić będą urny, pozostałe miejsca - groby.

Jak wynika z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, I etap budowy nowego cmentarza przy ul. Avicenny ruszy w 2016 roku i potrwa do końca 2017 roku. Pierwsza część ogromnej inwestycji, zlokalizowanej nieopodal stacji kolejowej Wrocław-Zachód i Poczty Polskiej, pochłonie prawie 77 mln złotych: 11,7 mln zł zostanie wydanych w 2016 roku, a 65 mln zł w 2017 roku.

O planach budowy nowej wrocławskiej nekropolii donosiliśmy już w sierpniu. Przypomnijmy, cmentarz na Oporowie ma mieć ponad 30 hektarów powierzchni, blisko 90 tys. miejsc pochówku i parking na 240 samochodów.

- Powierzchnia 30,40 ha dotyczy jedynie terenu samego cmentarza i nie uwzględnia elementów zagospodarowania terenu zlokalizowanych na zewnątrz od linii ogrodzenia cmentarza – podkreśla Julia Wach z wrocławskiego magistratu.Te elementy zagospodarowania to drogi dojazdowe i zbiorcze z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, a także parkingi i miejsca postojowe (m.in. parking na 240 miejsc i miejsca postojowe wzdłuż drogi dojazdowej) oraz ciągi piesze i ścieżki rowerowe wokół cmentarza.

Powstanie też plac przedwejściowy z budynkami usługowymi i kładki nad rzeką Ślęzą. Jedna z nich umożliwi przedostanie się z Cmentarza Grabiszyńskiego na Cmentarz-Oporów.Autor: tm