Na Oporowie powstanie nowa wrocławska nekropolia

Na Oporowie powstanie nowa wrocławska nekropolia

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Ma mieć ponad 30 hektarów powierzchni, blisko 90 tys. miejsc pochówku i parking na 240 samochodów - w magistracie trwa kompletowanie dokumentacji niezbędnej do budowy nowej wrocławskiej nekropolii. Cmentarz powstanie na Oporowie przy ul. Avicenny, nieopodal Cmentarza Grabiszyńskiego.

 

Ogromny obszar przy ulicy Avicenny, niedaleko stacji kolejowej Wrocław-Zachód i Poczty Polskiej pozostaje niezagospodarowany. W niedalekiej przyszłości ma to się zmienić – urzędnicy chcą tam zbudować wielki cmentarz. Plany powstały już wiele lat temu, ale dopiero teraz poznaliśmy szczegóły.

Nekropolia, wraz z infrastrukturą drogową i towarzyszącą, zajmie ponad 30 hektarów. Z tego ponad 15 hektarów zostanie przeznaczonych na powierzchnię grzebalną, blisko 10 ha pokryje zieleń, a 2,5 hektara zajmą cmentarne alejki. Na cmentarzu będzie mogło być pochowanych dokładnie 86 693 osób. Z tej liczby 16 716 stanowić będą urny, pozostałe miejsca – groby.

- Powierzchnia 30,40 ha dotyczy jedynie terenu samego cmentarza i nie uwzględnia elementów zagospodarowania terenu zlokalizowanych na zewnątrz od linii ogrodzenia cmentarza – podkreśla Julia Wach z wrocławskiego magistratu.

REKLAMA

Te elementy zagospodarowania to drogi dojazdowe i zbiorcze z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, a także parkingi i miejsca postojowe (m.in. parking na 240 miejsc i miejsca postojowe wzdłuż drogi dojazdowej) oraz ciągi piesze i ścieżki rowerowe wokół cmentarza.

Powstanie też plac przedwejściowy z budynkami usługowymi i kładki nad rzeką Ślęzą. Jedna z nich umożliwi przedostanie się z Cmentarza Grabiszyńskiego na Cmentarz-Oporów.

Nie ma jeszcze określonego terminu, w którym nekropolia powstanie. Póki co w magistracie trwają prace projektowe i kompletowanie niezbędnych pozwoleń. Najprawdopodobniej budowa nie ruszy ani w tym, ani w przyszłym roku.

Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA