Wrocław: Zielone światło dla Lidla na Księżu Małym. Co zrobi sieć?fot. Damian Daraż

Wrocław: Zielone światło dla Lidla na Księżu Małym. Co zrobi sieć?

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Budowę supermarketu w sąsiedztwie cmentarza przy ulicy Opolskiej urzędnicy i sądy blokowały na podstawie przepisów sprzed 60 lat. Niemiecka sieć chciała więc sprzedaż działkę o powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. Nie jest już tego pewna, gdy dostała przyzwolenie na ponowne staranie się o start budowy.
Na ten moment nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje w zakresie realizacji tej inwestycji – informuje nas Barbara Dulewicz z biura prasowego Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k.
Wrocławski sanepid stwierdził w lipcu w rozmowie z portalem Tuwroclaw.com, że z racji rozwoju technologii nie widzi przeszkód w zbudowaniu dyskontu przy cmentarzu. Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia, dodał, że miasto także daje zielone światło na realizację tej inwestycji. Tymczasem Lidl wystawił w ubiegłym roku na sprzedaż działkę nr 48/4 (7 110 mkw.) położoną przy zbiegu ul. Opolskiej i Pszczyńskiej. Nie rozpoczął jeszcze ponownych starań o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie robót.
UM Wrocławia

Starania od lat

Mieszkańcy stale rozbudowującego się Księża Małego (w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nowych inwestycjach) wciąż nie doczekali się marketu z produktami tańszymi niż w osiedlowych sklepach. W sierpniu 2012 roku miasto informowało poprzez Gazetę Wrocławską, że prywatny inwestor zwrócił się o ustalenie warunków zabudowy dla terenu przeznaczonego m.in. pod handel średnipowierzchniowy. Rok później Lidl spotkał się z odmowną decyzją ze strony magistratu (po konsultacji z sanepidem) w sprawie wydania zgody na budowę supermarketu. Powodem były sąsiedztwo nekropolii i rozporządzenie ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 roku "w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze". Zgodnie z nim m.in. magazyny żywności muszą znajdować się w odległości co najmniej 150 m, warunkowo minimum 50 m.
REKLAMA
Firma nie zaprzestała starań. Odwoływała się do urzędu wojewódzkiego, następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a na koniec (w połowie 2014 roku) do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zabiegi nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Ekspansja stolicy Dolnego Śląska

Lidl Polska ma we Wrocławiu 16 sklepów i planuje kolejne otwarcia. W kwietniu donosiliśmy o nowym supermarkecie w parku handlowym Młyn przy ul. Bolesława Krzywoustego. Natomiast w lipcu informowaliśmy, że wkrótce ruszy po latach budowa dyskontu przy ul. Buforowej.
Na tym nie koniec. Lidl pojawi się także w centrum handlowym Swoja Olimpia na Swojczycach, realizowanym przez Womak Holding S.A. Zaplanował zakończenie budowy budynku z dyskontem i kilkoma lokalami handlowymi na II kwartał 2021 roku.
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA