Budynek A w kompleksie Green Towers we Wrocławiu oddany do użytku

Budynek A w kompleksie Green Towers we Wrocławiu oddany do użytku

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Pierwsi najemcy wprowadzają się do zielonego biurowca.


W połowie kwietnia do budynku Green Towers A, zlokalizowanego przy ulicy Strzegomskiej we Wrocławiu, wprowadzili się pierwsi najemcy: firmy Ernst & Young oraz Grupa Allegro. Obiekt, zrealizowany przez Skanska Property Poland, został oddany od użytku 28 marca 2012 roku, czyli zgodnie z harmonogramem dewelopera. Podobnie jak wszystkie projekty Skanska Property Poland, kompleks Green Towers powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i uzyska certyfikację w systemie LEED. Całkowita powierzchnia tego zielonego kompleksu to 23 300 mkw. Oddanie do użytku budynku B planowane jest na przełom 2012 i 2013 roku.

 

„EY Global Services przenosi swoją działalność we Wrocławiu z budynku Grunwaldzki Center, gdzie funkcjonowało począwszy od kwietnia 2011 roku. Przeprowadzka do Green Towers jest dla nas dobrym ruchem strategicznym. Budynek zapewni nam niezbędną możliwość swobodnego rozwoju i wzrostu oraz nowe środowisko pracy z istotnymi dla pracowników udogodnieniami. Bardzo istotną kwestią dla firmy Ernst & Young jest również fakt, że budynek spełnia nowe standardy ekologiczne” – powiedział Dariusz Sus, Dyrektor ds. Operacyjnych EY Global Services.

 

Podczas budowy Green Towers zastosowano liczne innowacyjne rozwiązania, które nie tylko pozwolą ograniczyć koszty operacyjne obiektu, ale zapewnią też komfortowe warunki pracy najemcom. Budynek wyposażony jest m.in. w energooszczędny system oświetlenia, adiabatyczne nawilżacze powietrza oraz efektywny system klimatyzacji oparty na tzw. fan-coilach wyposażonych w energooszczędne silniki. Użytkownicy Green Towers do swojej dyspozycji będą mieli parking rowerowy oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Dzięki umowie podpisanej przez Skanska Property Poland z firmą TAURON, do Green Towers dostarczana będzie energia pochodząca ze źródeł odnawialnych, a odbiorem i recyklingiem odpadów zajmie się firma STENA.

 

„Przeprowadzka do nowego budynku jest konsekwencją dynamicznego rozwoju serwisów Grupy Allegro. Cieszymy się, że od teraz w jednym miejscu siedzibę będą miały: Ceneo.pl, Bankier.pl oraz MojeAuto.pl. Dotychczas każdy z serwisów mieścił się w innej części Wrocławia. Praca w jednym biurowcu sprzyja integracji zespołów i jeszcze lepszej koordynacji działań. W 2008 roku w ramach Grupy Allegro powstała fundacja All For Planet. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród pracowników oraz propagowanie zachowań przyjaznych środowisku. Dbałość o zachowanie standardów ekologicznych jest więc ważnym elementem działań Grupy Allegro. Między innymi dlatego nasz wybór padł na budynek, który posiada tak wiele zielonych rozwiązań” – powiedziała Joanna Bilińska, Dyrektor Sprzedaży, Marketingu i Wsparcia Biznesu Ceneo.pl.

 

Celem dewelopera jest nie tylko przekazanie najemcom najwyższej jakości powierzchni biurowej, ale również pokazanie korzyści, jakie płyną z użytkowania zielonych biur oraz zachęcenie do kolejnych kroków w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dlatego też Skanska wprowadziła nowatorski program edukowania najemców, którego celem jest uświadomienie osób korzystających z budynku, jakie bezpośrednie udogodnienia oferuje zielony biurowiec.

 

Nie chcemy poprzestać tylko na certyfikacji, która oczywiście ma wymierne korzyści ekonomiczne i jest wyznacznikiem jakości. Staramy się myśleć innowacyjnie i być o krok dalej. Przykładem tego jest edukacja dla nowych najemców naszych budynków w ramach „Zielonej Inicjatywy Skanska”. W przyjazny i lekki sposób tłumaczymy aspekty zielonego budownictwa pracownikom firm – to oni przecież najwięcej czasu spędzać będą w naszych biurach” – powiedział Jakub Zagórski, Menadżer ds. Komunikacji i Marketingu w Skanska Property Poland.

 

Na powitanie pierwszych najemców Green Towers, Skanska przygotowała interaktywną grę komputerową, w której użytkownicy zielonego biurowca mogą dowiedzieć się, jak zredukowano zużycie wody w Green Towers o 40% w porównaniu do budynków referencyjnych, czy też co oni sami mogą zrobić, aby zużywać w biurze jak najmniej papieru (www.zielona-inicjatywa.pl). Nagrodami dla najlepszych uczestników gry były rowery. Deweloper przygotował również specjalną prezentację, podczas której Katarzyna Unold, Menadżer ds. Zrównoważonego Rozwoju Skanska Property Poland, przedstawiła pracownikom biurowca energooszczędne i innowacyjne rozwiązania wykorzystane w Green Towers, podkreślając jednocześnie korzyści, jakie płyną z użytkowania zielonych powierzchni biurowych.

REKLAMA

 

Green Towers

Green Towers to zielony kompleks biurowy klasy A, który powstaje zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa. Projekt został już precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED[1] na najwyższym, platynowym poziomie. Kompleks Green Towers składać się będzie z dwóch dziesięciokondygnacyjnych budynków biurowych, których łączna powierzchnia najmu wyniesie 23 300 m2. W każdym z budynków znajdzie się pion komunikacyjny z 5 windami i 2 klatkami schodowymi. Najemcy będą mieli do dyspozycji również dwupoziomowy parking podziemny z 325 miejscami parkingowymi oraz dodatkowo 32 miejsca postojowe na zewnątrz kompleksu. Użytkownicy obu biurowców będą mogli korzystać także z parkingu dla rowerów. Green Towers został zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o. o. z Wrocławia, a generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A. Za komercjalizację obiektu odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Dotychczas podpisano umowy najmu z firmami Ernst & Young oraz Grupa Allegro. Budowa Green Towers rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, a pierwszy etap inwestycji został oddany do użytku w marcu 2012 roku. Zakończenie budowy drugiej części kompleksu Green Towers o powierzchni najmu wynoszącej około 11 600 m2 zaplanowano na przełom 2012 i 2013 roku.
 
Lokalizacja

Kompleks Green Towers powstaje we Wrocławiu przy ulicy Strzegomskiej. W pobliżu inwestycji przebiega jedna z głównych arterii komunikacyjnych Wrocławia – ulica Legnicka. Bliskość i doskonałe połączenie ze Starym Miastem, dworcem Wrocław Główny i międzynarodowym Portem Lotniczym Wrocław to kolejne atuty kompleksu Green Towers. Łatwy dostęp do komunikacji miejskiej oraz obecność wielu punktów usługowych w okolicy będą niewątpliwie dodatkowym udogodnieniem dla użytkowników biurowca.


Dynamicznie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska to miasto, które konsekwentnie buduje swój nowoczesny wizerunek na całym świecie, jednocześnie stwarzając wyjątkowe możliwości rozwoju dla przedsiębiorstw. Bliskość trzech europejskich stolic: Warszawy, Pragi i Berlina, dwóch stref ekonomicznych, a także doskonała infrastruktura komunikacyjna oraz prestiżowe uczelnie to kluczowe czynniki decydujące o rosnącej atrakcyjności Wrocławia do lokowania w nim biznesu.

Zielone rozwiązania

Podobnie jak inne projekty biurowe Skanska Property Poland, Green Towers uzyska certyfikaty LEED oraz GreenBuilding[2]. Nowoczesne, inteligentne technologie zastosowane podczas jego projektowania i budowy pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych budynku, co przełoży się na oszczędność dla najemców. Jednocześnie budynek stworzy wyjątkowe środowisko wewnętrzne, które sprzyja wzrostowi efektywności pracowników poprzez zapewnienie im optymalnych i komfortowych warunków pracy. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu dostępowi do światła dziennego, minimalizacji napływu ostrego światła słonecznego oraz wysokiej dokładności w zakresie utrzymania parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu powietrza świeżego. Pionierskie rozwiązania wykorzystane w Green Towers, które korzystnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne obejmują m.in.:


  • efektywny system klimatyzacji oparty na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coilach) wyposażonych w energooszczędne silniki

  • free cooling (wykorzystanie zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz do chłodzenia budynku)

  • wysokosprawny układ odzysku ciepła zastosowany w centralach wentylacyjnych

  • adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej
    z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne)

  • zastosowane materiałów o wysokim współczynniku odbicia światła na dachu budynku, aby zminimalizować tworzenie się wysp ciepła

  • wykorzystanie ciepła pochodzącego z biur do ogrzewania garażu

  • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca)

  • zakup energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych

  • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia

  • parking oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów

  • bezwodne pisuary, wodooszczędna armatura oraz toalety

  • 8 punktów zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym

  • użycie surowców produkowanych lokalnie, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalne

  • zastosowanie elementów drewnianych i produktów na bazie drewna z certyfikowanych upraw (FSC)

  • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych

 

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.


[1] LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.

 

[2] EU GreenBuilding – system certyfikacji budynków komercyjnych stosowany w Europie przez Komisję Europejską, którego celem jest promowanie oszczędności energii oraz szerszego wykorzystanie rozwiązań opartych na źródłach energii odnawialnej. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25% niż przewidują to normy krajowe.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Green Towers

Green Tower A

Dostępna powierzchnia: 5689 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: Available / Mixed
  • klasa budynku: A
  • certyfikat: LEED - Platinium
  • liczba miejsc parkingowych: 28
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 14.00
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/71.0
  • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 325
  • kontrola dostępu
  • klimatyzacja
  • światłowód
  • monitoring
  • podłoga techniczna
  • recepcja
  • ochrona
  • czujniki dymu
  • zraszacze
  • podwieszany sufit
  • wentylacja

Green Tower B

Dostępna powierzchnia: 2262 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: 04 2024
  • klasa budynku: A
  • certyfikat: LEED - Platinium
  • liczba miejsc parkingowych: 28
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 14.00
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/71.0
  • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 325
  • kontrola dostępu
  • klimatyzacja
  • światłowód
  • monitoring
  • podłoga techniczna
  • recepcja
  • ochrona
  • czujniki dymu
  • zraszacze
  • podwieszany sufit
  • wentylacja