DODAJ

Były chłodnie, będą mieszkania. VD inwestuje obok Magnolii, a Nordis przenosi się pod Wrocław

Mieszkania i domy / Wrocław
Były chłodnie, będą mieszkania.
Tomasz Matejuk
2016-07-20 16:04:34
Przy ulicy Małopanewskiej, nieopodal zbiegu z ulicą Legnicką, powstanie ponad 600 mieszkań. Grunt, należący do tej pory do Nordisu, kupiło Vantage Development. Z kolei Nordis wybuduj swój nowy zakład produkcyjny we Wróblowicach w gminie Miękinia.

Działkę przy ulicy Małopanewskiej o powierzchni 3 hektarów Vantage Development kupiło od spółki Nordis Chłodnie Polskie w połowie czerwca. Za nieruchomość, gdzie do tej pory mieściły się chłodnie i magazyny producenta lodów, wrocławski deweloper zapłacił niemal 34,3 mln złotych.

Powstanie ponad 600 mieszkań

Na razie VD podpisało z Nordisem przedwstępną umowę kupna, a zawarcie umowy przyrzeczonej planowane jest na koniec listopada.

Podpisanie umowy przedwstępnej na zakup działki jest pierwszym, ale jakże istotnym krokiem na drodze realizacji kolejnego projektu naszej spółki. To o tyle istotne, że atrakcyjnych terenów inwestycyjnych we Wrocławiu jest coraz mniej, przy jednocześnie sporym zainteresowaniu ze strony inwestorów. Rynek w stolicy Dolnego Śląska wciąż dynamicznie się rozwija, tym bardziej cieszy nas fakt, że i my do tego rozwoju dołożymy kolejną, całkiem sporą cegiełkę – komentował transakcję Henryk Wojciechowski, dyrektor działu rozwoju Vantage Development.

W tym miejscu deweloper planuje swoją nową inwestycję mieszkaniową – może tam powstać nawet 620 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 33 tys. metrów kwadratowych.

Jak tłumaczą przedstawiciele VD, szczegóły planowanej w tym miejscu inwestycji są obecnie w fazie przygotowania, a rozpoczęcie budowy ma nastąpić w 2017 roku.

Dodają, że położenie działki wpisuje się w przyjętą przez spółkę strategię realizacji inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach – w niedużej odległości od ścisłego centrum miasta, z bogato rozwiniętą infrastrukturą.

Takie założenia wynikają ściśle z profilu docelowego klienta dewelopera. Są to przede wszystkim młodzi ludzie, dla których istotny jest odpowiedni stosunek ceny metra kwadratowego mieszkania, do jakości wykonania i właśnie odpowiedniej lokalizacji. Działka przy ulicy Małopanewskiej spełnia te kryteria – tłumaczy inwestor.

Nordis przenosi się pod Wrocław

Niecałe dwa tygodnie po zawarciu umowy z Vantage Development, Nordis – czołowy polski producent lodów i produktów mrożonych – podpisał z kolei akt notarialny na zakup działki inwestycyjnej we Wróblowicach w gminie Miękina, mieszczącej się w strefie aktywności gospodarczej.

Widzimy podejście i otwartość władz gminy Miękinia w stosunku do nas  jako inwestorów. Z tym w różnych miejscach bywa różnie, często nie do końca drugiej stronie zależy, aby coś na jej terenie powstało. Tu było inaczej – tłumaczył w rozmowie z portalem sroda.express-miejski.pl Tomasz Meller, prezes firmy.

Firma wybuduje tam swój zakład produkcyjny oraz chłodnię – produkcja lodów ma ruszyć już w maju przyszłego roku, a Nordis zamierza zatrudnić około 130 osób, nie tylko do pracy w fabryce, ale też przedstawicieli handlowych.

Zakład z czasem zostanie rozbudowany – zapowiadał Tomasz Meller.

Przedstawiciele Nordisu dodawali, że firma postara się zapewnić dojazd dla pracowników z Wrocławia i okolicznych miejscowości.

Wysyp inwestycji we Wróblowicach

Nordis za sąsiada będzie miał wrocławski WAGO ELWAG, który realizuje tam ogromną inwestycję. Firma jest częścią światowego koncernu WAGO z siedzibą w niemieckim Minden i zajmuje się produkcją i dystrybucją urządzeń dla automatyki oraz sprężynowych elementów połączeniowych dla elektrotechniki i elektryki.

Zezwolenie na prowadzenie działalności w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WAGO ELWAG otrzymał na początku 2016 roku. Firma wybuduje we Wróblowicach swój nowy zakład produkcyjny, w którym pracę znajdzie co najmniej 205 osób. Inwestycja pochłonie około 40 mln złotych.

Nowy zakład firmy WAGO ELWAG ulokowany będzie na działce, którą specjalnie dla potrzeb tego inwestora włączyliśmy w listopadzie ubiegłego roku do strefy. Zezwolenie dla firmy jest jednym z największych jakie w ostatnich miesiącach wydaliśmy. Jestem przekonany, że Miękinia i Środa Śląska będą nadal chętnie wybierane przez inwestorów. Mamy w tej okolicy największy kompleks inwestycyjny w kraju – prawie 500 ha świetnie skomunikowanych gruntów. To tutaj swój biznes prowadzą takie koncerny jak BASF Polska i Pittsburgh Glass Works – mówił w lutym Rafał Jurkowlaniec, ówczesny prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na działce we Wróblowicach powstaną w pierwszym etapie dwie nowoczesne hale o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych każda oraz budynek biurowy. Równolegle będzie funkcjonował zakład firmy przy ul. Pięknej we Wrocławiu.

Nasza nowa inwestycja zakłada najwyższe standardy dla komfortu pracy i efektywności energetycznej. Termin jej zakończenia zaplanowaliśmy na II kwartał 2017 roku. Początkowo w przedsiębiorstwie pracę znajdzie ponad 200 osób. Rekrutacja już ruszyła. Poszukujemy m.in. mechatroników, mechaników, automatyków, konstruktorów i przedstawicieli działu handlowego – tłumaczył kilka miesięcy temu Michał Kownacki, dyrektor generalny firmy WAGO ELWAG.

Z nowych inwestycji w Miękini cieszą się władze tej gminy.

Gmina Miękinia to atrakcyjne miejsce do życia i inwestowania. Przedsiębiorcy mogą liczyć u nas na pełne wsparcie. Pomagamy im skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i przeprowadzamy krok po kroku przez cały proces inwestycyjny. Oprócz gruntów znajdują u nas także świetne kadry, zaplecze socjalne: szkoły, żłobki i przedszkola. Chcemy, aby inwestorzy i ich pracownicy czuli się u nas dobrze i gorąco zapraszamy do Miękini – podkreśla Jan Grzegorczyn, wójt gminy.

Docelowo WAGO ELWAG może zatrudnić w swoim nowym zakładzie produkcyjnym nawet dwa tysiące osób.