DODAJ

Inwestor: Wroclavia będzie wyjątkowo przyjazna dla klientów i środowiska

Handel / Wrocław
Inwestor: Wroclavia będzie wyjątkowo
Tomasz Matejuk
2017-02-01 14:09:47
Część handlowa Wroclavii uzyskała certyfikat BREEAM Interim, który potwierdza przyjazność budynku dla jego użytkowników i środowiska. – Budynek zdobył 81,3% punktów (ocena excellent), co jest najwyższym rezultatem w Polsce dla centrum handlowego w budowie – podkreśla inwestor.

Wroclavia to powstający między ulicą Suchą, Joannitów, Dyrekcyjną i Borowską potężny kompleks handlowo-biurowy, który będzie zintegrowany z dworcem autobusowym Polbus. Otwarcie centrum planowane jest na październik 2017 roku.  

Jak podkreśla inwestor  firma Unibail-Rodamco  uzyskany certyfikat BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) jest jednym z najbardziej znaczących i popularnych na świecie instrumentów oceny budynków pod względem wpływu na środowisko naturalne oraz komfortu użytkowania. 

  Jego uzyskanie potwierdza wysoką jakość inwestycji i przyjazność dla klientów  zapewniają przedstawiciele Unibail-Rodamco. 

fot. Tomasz Matejuk


Dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i zieleń

W ramach certyfikacji BREEAM we Wroclavii wykonano kompleksowe analizy i prognozy dotyczące kilkudziesięciu obszarów, m.in. wypływu na zdrowie i dobre samopoczucie przebywających w budynku osób (tu ważny był m.in. dostęp do świeżego powietrza, odpowiednia temperatura oraz natężenie dźwięku), zużycia energii i wody oraz ich monitoringu, emisji dwutlenku węgla, zarządzania odpadami, dostępu do transportu publicznego, a także zrównoważonego zarządzania całym budynkiem.

We Wroclavii  jak zapewnia inwestor – wdrożono rygorystyczne rozwiązania w zakresie organizacji placu budowy, procedur BHP i gospodarki odpadami. 

– Zadbano o zastosowanie materiałów wykończeniowych przyjaznych dla przyszłych użytkowników budynku, a także o zaangażowanie najemców w przestrzeganie proekologicznych zasad. Wroclavia będzie łatwo dostępna dla osób korzystających z transportu publicznego i przyjazna dla cyklistów – otoczona ścieżkami rowerowymi, z odpowiednimi parkingami i udogodnieniami – wyliczają przedstawiciele Unibail-Rodamco.

Wyróżnikiem galerii handlowej mają być zielone ogrody o łącznej powierzchni ponad 4 300 mkw. (zlokalizowane na poziomie +2). Dodatkowo, fasada budynku przy wjazdach na parkingi zostanie ozdobiona ogrodami pionowymi. 

– W projektowanie zielonego otoczenia budynku, w tym w opiekę nad dębem Przewodnikiem, zaangażowany jest wykwalifikowany ekolog – zapewnia inwestor. 

Kolejne etapy certyfikacji

Certyfikacja Wroclavii odbywa się w formacie NEW CONSTRUCTION, stosowanym dla inwestycji budowanych od podstaw (w odróżnieniu od certyfikacji BREEAM IN-USE, dla budynków już istniejących). 

Uzyskany certyfikat dotyczy centrum handlowego. Dla części biurowej certyfikacja prowadzona jest odrębnie, a proces jeszcze trwa.

Uzyskanie certyfikatu BREEAM Interim wieńczy pierwszą część certyfikacji, właściwą dla trwającego obecnie projektowego etapu inwestycji. Po zakończeniu prac budowlanych inwestor będzie się ubiegał o tzw. BREEAM Final Certificate, potwierdzający zastosowanie na etapie budowlanym przyjętych wcześniej założeń.