DODAJ

Lotnisko bije kolejne rekordy, 10 tysięcy pasażerów obsłużonych na Euro

Komunikacja publiczna / Wrocław
Lotnisko bije kolejne rekordy,
tuWroclaw.com
2012-07-04 12:07:36

Ponad 224 tysiące obsłużonych pasażerów, wzrost ruchu lotniczego o 37% i o 34% więcej zrealizowanych startów i lądowań. W czerwcu 2012 roku wrocławskie lotnisko zanotowało rekordowe wyniki we wszystkich sektorach ruchu. Na sukces złożył się szeroki wybór połączeń i mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika obsłużył w czerwcu 2012 roku 37,4% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W sumie oznacza to 224 338 odprawionych podróżnych. Rekordowa okazała się liczba zrealizowanych operacji lotniczych. Startów i lądowań było 3 122 - najwięcej w tym roku, co zagwarantowało wzrost w skali miesiąca o 34,5% w porównaniu do czerwca ubiegłego roku. Niebagatelny wpływ na wyniki miała obsługa UEFA EURO 2012.

- Czerwiec był dla wrocławskiego lotniska pod wieloma względami rekordowy. Biorąc pod uwagę jedynie dni meczowe - 8, 12 i 16 czerwca - ruch wzrósł o ok. 50% - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.Wrocławskie lotnisko szacuje, że w związku z rozgrywkami do Wrocławia przyleciało ok. 10 tysięcy kibiców. Większość z nich stanowili Rosjanie, jednak nie zbrakło Hiszpanów, Włochów czy Anglików. Wielu korzystało z regularnych połączeń, co przełożyło się po części na wzrosty w ruchu międzynarodowym - o 13,8% - w tym niskokosztowym - o 15,6%. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kierunki południowe, zwł. Hiszpania i Włochy. Wielu podróżnych z tamtego regionu Europy traktowało Wrocław jako port przesiadkowy, udając się stąd w dalszą podróż. Rekordowe okazały się też wyniki w ruchu krajowym - wzrost w tym sektorze wyniósł aż 226,7%.

- Tutaj na efekt EURO nałożyła się rekordowa siatka połączeń wrocławskiego lotniska. Od kilku miesięcy obserwujemy stały wzrost w sektorze połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze, co związane jest z uruchomieniem w marcu tego roku na wrocławskim lotnisku pierwszej polskiej bazy Ryanaira - wyjaśnia Dariusz Kuś.

- Nie bez znaczenia jest też popularność połączeń krajowych - do Warszawy i Gdańska. Te kierunki są na tyle popularne, że OLT Express zdecydował się dołożyć od lipca kolejne połączenie nad Bałtyk - dodaje.

Lotnisko zanotowało również wzrosty w dwóch pozostałych sektorach ruchu pasażerskiego. W połączeniach czarterowych obsłużono o 7,9% więcej, a w sieciowym ruchu międzynarodowym o 10,1% więcej podróżnych niż w czerwcu 2011 roku.
Autor: jg