DODAJ

Wrocław: Kolejny udany miesiąc wrocławskiego lotniska

Komunikacja publiczna / Wrocław
Wrocław: Kolejny udany miesiąc
Orzech
2018-10-10 18:14:47
Wrzesień okazał się kolejnym bardzo udanym miesiącem dla wrocławskiego portu lotniczego, który obsłużył ponad 350 tys. pasażerów. Tanie linie odnotowały wzrost o prawie 30 proc., a przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych o blisko 25 proc. Lotnisko zanotowało również ponad 500 rejsów czarterowych.

W poprzednim miesiącu z wrocławskiego lotniska skorzystało o 19,6% pasażerów więcej niż we wrześniu 2017 roku. Liczba pasażerów, która skorzystała z usług portu lotniczego we Wrocławiu była zbliżona do rekordowych wyników w lipcu i sierpniu tego roku (ponad 370 tys. pasażerów obsłużonych w lipcu czy sierpniu, 350 tys. pasażerów we wrześniu).

Tanie linie operujące z wrocławskiego lotniska na trasach zagranicznych odnotowały we wrześniu wzrost o 28,9% (obsłużono blisko 189 tys. pasażerów). Największą popularnością cieszą się kierunki południowe – niemal we wszystkich połączeniach w tym kierunku w samolotach zajętych we wrześniu było ponad 90% miejsc (wyjątkiem jest tylko włoskie Bari – tu obłożenie samolotów wynosiło 89,9%). 

Rekordy popularności biją: Lizbona (95%), Majorka (Palma), Teneryfa, Alicante, Malaga, portugalskie Faro, Podgorica w Czarnogórze oraz Kreta (Chania).

Tradycyjnie już bardzo dużym powodzeniem cieszą się połączenia do Anglii, Szkocji i Irlandii. Najwięcej pasażerów na innych europejskich trasach wybiera Eindhoven, Lwów, Paryż Beauvais i Brukselę, Kijów Żuljany, Oslo Torp i Reykjavik. 

We wrześniu dużym zainteresowaniem nadal (pomimo zakończenia sezonu wakacyjnego) cieszyło się krajowe połączenie Ryanair do Gdańska.

Z połączeń sieciowych, na trasach międzynarodowych, skorzystało we wrześniu ponad 45 tys. pasażerów. To wzrost o 24,1% w porównaniu z wrześniem 2017 roku. Na pierwszym miejscu, znajduje się nadal niemiecki Frankfurt. Na tej trasie Lufthansa zanotowała blisko 18 tys. podróżnych. Zwiększenie liczby lotów na tym kierunku, w stosunku do poprzedniego roku, przełożyło się na bardzo duży wzrost wynoszący aż 39,5%. 

Na równie popularnej trasie do innego niemieckiego miasta – stolicy Bawarii – Monachium (również obsługiwanej przez Lufthansę), liczba pasażerów wzrosła o 8,6%, przy podobnej liczbie rejsów co rok temu.

Nadal utrzymuje się również wysokie zainteresowanie połączeniem francuskiej linii lotniczej Air France na główne lotnisko Paryża, które zostało uruchomione w maju tego roku. We wrześniu w samolotach na trasie z Wrocławia do stolicy Francji zajętych było 87,7% miejsc. 

Od początku tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył łącznie ponad 2,6 mln pasażerów, czyli o 17,6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Od stycznia do września na wrocławskim lotnisku zrealizowano w sumie ponad 25 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań). Zgodnie z prognozami Portu Lotniczego Wrocław, w całym 2018 roku obsłuży ponad 3,2 mln pasażerów, co oznacza kolejny rekord.