Wrocław: Rekordowy kwartał na wrocławskim lotniskuźródło: Port Lotniczy Wrocław

Wrocław: Rekordowy kwartał na wrocławskim lotnisku

REKLAMA
Pierwszy kwartał tego roku był dla wrocławskiego lotniska wyjątkowo udany. Od stycznia do końca marca port obsłużył ponad 600 tys. pasażerów. Wśród najbardziej popularnych kierunków pozostają miasta słonecznego południa – Teneryfa, Malta, Rzym.
W okresie od stycznia do marca ruch pasażerski w Porcie Lotniczym we Wrocławiu wzrósł o 8,8% (w marcu o 8,9%). Wpływ na ten wynik miał znaczny skok w każdym z kluczowych segmentów ruchu. W czołówce znalazły się linie niskokosztowe, z których usług skorzystało ponad 25,5% więcej podróżujących (w marcu 25,8%). Znaczący wzrost  o 17,1% (w marcu o 16%)  odnotowano również w segmencie sieciowych połączeń międzynarodowych. Sporym zainteresowaniem cieszyły się loty oferowane przez biura podróży  wzrost o prawie 160% (w marcu o 173,8%).
– Źródła doskonałych wyników dla marca i kwartału trzeba upatrywać w systematycznym rozwoju oferty naszego lotniska. W tym sezonie proponujemy aż 85 kierunków, z czego 10 to nowości, m.in. Ateny, Faro, Bari, Podgorica, Kutaisi czy główne lotnisko w Paryżu – tłumaczy Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu. – Spodziewamy się, że dzięki rosnącej siatce połączeń rok 2018 okaże się dla lotniska we Wrocławiu rekordowy – liczba obsłużonych pasażerów powinna przekroczyć 3,2 miliona – dodaje.
W minionym kwartale znaczący wzrost zanotowali przewoźnicy niskokosztowi  wspólny wynik linii Ryanair i Wizz Air to ponad 417 tysięcy pasażerów, co oznacza skok o 25,5% w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku.
Wśród najpopularniejszych kierunków niezmiennie królują Teneryfa, Malaga, Rzym i Lizbona – mówi Dariusz Kuś. – Średnie wypełnienie na tych trasach w okresie styczeń-marzec sięgało, a nawet przekraczało 90%. W marcu dużą popularnością cieszyły się też pierwsze rejsy do Alicante i Barcelony Girony. Jestem przekonany, że to dobra prognoza na całe lato – dodaje.
Wysokie, bo ponad 90-procentowe wypełnienie charakteryzuje również rejsy na Wyspy Brytyjskie. W pierwszej piątce najbardziej obleganych pozostają Dublin, Cork, East Midlands, Shannon oraz Doncaster. W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie linie Wizz Air od tego sezonu (lato 2018) wprowadziły dodatkowe rejsy na najpopularniejszych trasach, m.in. do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa oraz Rejkiawiku.
REKLAMA

Na uwagę zasługuje też trasa Wrocław-Kijów, na której za sprawą uczących się i pracujących we Wrocławiu Ukraińców średnie wypełnienie rejsów przekroczyło 90%. Już wiadomo, że od listopada trzecie połączenie na Ukrainę z Wrocławia, a drugie do Kijowa (na lotnisko Kijów Boryspol) zaoferuje Ryanair (do Lwowa i Kijowa Żuliany lata Wizz Air).

Statystyki za pierwszy kwartał 2018 w segmencie sieciowych lotów międzynarodowych pokazały wzrost o 17,1% przy liczbie ponad 95 tys. obsłużonych pasażerów. Do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Menem (Lufthansa) oraz Düsseldorf (Eurowings). Od początku roku rośnie też zainteresowanie rejsami linii PLL LOT do Tel Awiwu.
We Wrocławiu oferujemy już 18 połączeń dziennie dla biznesu – mówi Dariusz Kuś. – Lotów do największych europejskich hubów przesiadkowych wciąż przybywa. Od końca marca do Stuttgartu lata Eurowings, a od maja na główne lotnisko w Paryżu im. Charles’a de Gaulle’a poleci Air France – dodaje.
Trend, by słoneczny wypoczynek z biurem podróży planować już zimą, przełożył się również na wzrost zainteresowania lotami czarterowymi. Tych w aktualnej ofercie wrocławskiego lotniska jest 26, z czego nowościami w porównaniu do ubiegłego roku są Tivat, Ateny, Izmir oraz wyspa Djerba. W pierwszym kwartale 2018 roku wzrost w segmencie połączeń czarterowych wyniósł blisko 160% przy ponad 20 tysiącach obsłużonych pasażerów.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA