Ogłoszono przetarg na budowę nowej drogi startowej na lotnisku w Pyrzowicach

Ogłoszono przetarg na budowę nowej drogi startowej na lotnisku w Pyrzowicach

REKLAMA

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. ogłosiło dzisiaj przetarg na wykonawcę nowej drogi startowej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice.

Rozpoczęcie prac budowlanych, na które zgodę wydał już wojewoda śląski, zaplanowano na czwarty kwartał bieżącego roku, natomiast zakończenie robót powinno nastąpić wraz z końcem trzeciego kwartału 2014 r. Koszt budowy nowej drogi startowej o długości 3200 m wraz z niezbędną infrastrukturą wyniesie ponad 218 mln zł.

REKLAMA


Budowa pasa startowego na lotnisku w Pyrzowicach to kluczowa inwestycja, bowiem nowa droga startowa, dłuższa od teraźniejszej o 400 metrów, pozwoli obsłużyć nawet największe samoloty z pełnym obciążeniem, co dotychczas nie było możliwe. Przyszły pas startowy zostanie wybudowany równolegle do obecnej drogi startowej, w odległości 195 m. Ponadto położenie nowego pasa zostało tak wyznaczone, by w przyszłości, w razie potrzeby, umożliwić jego bezkolizyjne wydłużenie do 3600 m w kierunku wschodnim. Po uruchomieniu nowego pasa, dotychczas używany zostanie przekształcony w drogę kołowania.

- Ubiegły rok był dla nas rekordowy nie tylko pod względem ilości odprawionych pasażerów, ale także częstotliwości odwiedzających nasz port Jumbo Jet'ów. Tego typu szerokokadłubowe samoloty już teraz chętnie korzystają z naszego lotniska, jednak ze względu na obecną długość pasa startowego, odlatują z niepełnym załadunkiem lub ograniczoną ilością paliwa. Nowa, dłuższa droga startowa pozwoli wystartować nawet największym samolotom z pełnym obciążeniem, przez co zwiększą się możliwości portu w obsłudze dalekodystansowych połączeń pasażerskich oraz cargo - mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.

Przyszły pas startowy zostanie wyposażony w nowoczesne pomoce nawigacyjne, umożliwiające bezpieczne korzystanie z lotniska, w każdych warunkach atmosferycznych tzw. CAT II.  

Budowa pasa startowego to jedno z trzech zadań realizowanych w ramach największej inwestycji w dotychczasowej działalności lotniska pn. ,,Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej". W ramach tego projektu obecnie rozbudowywana jest płaszczyzna postoju samolotów wraz z modernizacją dróg kołowania, natomiast po zakończeniu budowy pasa startowego rozpocznie się ostatnie zadanie polegające na przekształceniu istniejącej drogi startowej w drogę kołowania. Wartość projektu to ponad 405 mln zł, z czego blisko 157 mln zł jest dofinansowane z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zakończy się w połowie 2016 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA