DODAJ

[Wrocław] Miasto jednak dostanie unijną dotację na obwodnicę Leśnicy i Aleję Stabłowicką!

Infrastruktura / Wrocław
Ministerstwo Rozwoju zwiększyło pulę funduszy unijnych na drogi w miastach. Dzięki temu Wrocław dostanie ponad 233 mln złotych dofinansowania na budowę obwodnicy Leśnicy i Alei Stabłowickiej.


Magistrat chciał zdobyć ponad 233 mln złotych dofinansowania (koszt całego przedsięwzięcia to prawie 297 mln złotych), ale projekt zdobył tylko 48 na 80 punktów i znalazł się na ostatnim miejscu listy rezerwowej.

Jak tłumaczył w rozmowie z portalem InvestMap.pl Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, miasto na pewno odwoła się od tej decyzji.

 Inwestorzy, choćby Lufthansa, wybierali lokalizację pod swoje inwestycje między innymi ze względu na powstającą obwodnicę Leśnicy, która zapewni połączenie z lotniskiem. To bardzo ważne przedsięwzięcie drogowe, nie rozumiem, dlaczego nasz wniosek się nie zakwalifikował – mówił Maciej Bluj.

Cała sprawa zakończyła się jednak szczęśliwie dla Wrocławia. W czwartek 16 marca Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o zwiększeniu o 1,2 mld zł puli funduszy na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko.

 Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Miasta zawnioskowały o zdecydowanie większą kwotę niż ta, którą pierwotnie dla nich przeznaczyliśmy. Dlatego przesunęliśmy środki w programie, dzięki czemu 9 miast dostanie dodatkowo łącznie 1,2 mld zł unijnego wsparcia na inwestycje – informuje wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.  

Wśród miast, które dostaną dodatkowe środki jest Wrocław, a także Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice (na 2 inwestycje), Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin i Toruń. Ich inwestycje uzyskały wymagane minimum punktowe podczas oceny wniosków (co najmniej 60 proc. punktów), ale nie wystarczyło już dla nich środków. 

 Po zwiększeniu alokacji łączna pula środków unijnych w konkursie na wsparcie inwestycji drogowych w miastach na prawach powiatu wzrosła z 2,15 mld zł do ok. 3,35 mld zł – tłumaczy wiceminister rozwoju Witold Słowik, który nadzoruje wdrażanie Programu Infrastruktura i Środowisko. 

Słowik dodaje, że w najbliższym czasie możliwe będzie podpisanie umów o dofinansowanie inwestycji z powyższymi miastami. Wsparcie unijne dla wszystkich projektów w konkursie wyniesie 85 proc. kosztów kwalifikowalnych (takich, które zgodnie z prawem podlegają refundacji z UE).