DODAJ

Mieszkańcy Ołbina nie chcą rozbiórki szpitala przy Bujwida. Piszą do konserwator

Wrocław
Mieszkańcy Ołbina nie chcą
Tomasz Matejuk
2017-04-20 13:43:59
Mieszkańcy Ołbina, zaniepokojeni naszymi doniesieniami w sprawie planów rozbiórki dawnego szpitala przy ulicy Bujwida, apelują do konserwator zabytków o interwencję w tej sprawie.

O wniosku o pozwolenie na rozbiórkę obiektów na terenie kompleksu dawnego szpitala przy ulicy Bujwida informowaliśmy – jako pierwsi – tydzień temu.

Nasz artykuł zaniepokoił członków inicjatywy "Czas na Ołbin", którzy zwrócili się w tej sprawie do Miejskiej Konserwator Zabytków.

W związku z niepokojącymi doniesieniami medialnym o możliwej rozbiórce kompleksu budynków po byłej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przy ulicy Bujwida 44-44f zwracamy się z prośbą o niezwłoczną interwencję. Takie budynki stanowią ogromną wartość architektoniczną wrocławskiego dziedzictwa kulturowego – piszą członkowie inicjatywy "Czas na Ołbin".

Tłumaczą, że w ostatnim 25-leciu we Wrocławiu wyburzono wiele zabytków, których walory estetyczne nie budziły wątpliwości.

Z uwagi na ten fakt, obawiamy się, że kompleks może podzielić los wielu zburzonych poindustrialnych kominów, fabryk i tym podobnych zabudowań. Takie budynki w innych miastach dostają "drugie życie" i są jednymi z najpiękniejszych, często w postaci loftów, muzeów czy galerii handlowych. Stary Browar w Poznaniu czy Nowa Papiernia to tylko niektóre przykłady. Z racji powyższego zwracamy się z prośbą o objęcie ochroną konserwatorską zabudowań przy ulicy Bujwida – apelują mieszkańcy Ołbina.

Tak jak zapowiadaliśmy zwróciliśmy się do Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu w sprawie budynków przy ul....

Opublikowany przez Czas na Ołbin na 19 kwietnia 2017