DODAJ

Nadodrze doczeka się gigantycznej, kolorowej bramy. Zapłaci za nią miasto

Wrocław
Nadodrze doczeka się gigantycznej,
tuWroclaw.com
2012-10-16 15:21:50

Wiosną przyszłego roku ścianę budynku przy ul. Łokietka ozdobi ogromny mural. Urzędnicy właśnie ogłosili konkurs na jego projekt - autorzy trzech najlepszych prac dostaną z miejskiej kasy po 10 tysięcy złotych. - Nie narzucamy kierunku, proponujemy jedynie temat "Brama do Nadodrza" - tłumaczą pracownicy magistratu. A o tym, która z propozycji doczeka się realizacji zdecydują w internetowym głosowaniu sami wrocławianie.

Jak już informowaliśmy, dobiega końca pierwszy etap rewitalizacji wrocławskiego osiedla Nadodrze. Oprócz inwestycji w infrastrukturę, urzędnicy chcą też wspierać działania artystyczne, które w ostatnich miesiącach bujnie rozkwitły w tej okolicy. Na Nadodrzu jak grzyby po deszczu wyrastają nowe pracownie, galerie i niezależne inicjatywy młodych, utalentowanych artystów.

- Rewitalizacja Nadodrza przynosi już prawdziwe efekty. Niedawno oddaliśmy do użytku park Staszica, dobiegają końca remonty podwórek, skończony jest budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na Rydygiera i Centrum Rozwoju Zawodowego. Chcemy, by tym "twardym" zadaniom towarzyszyło też wzbogacanie przestrzeni o działania artystyczne - mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Dlatego magistrat odda artystom ogromną (o powierzchni 435 metrów kwadratowych) ścianę budynku przy ulicy Łokietka 3. Usunięto już stamtąd wszystkie reklamy, a w kwietniu przyszłego elewację pokryje gigantyczne graffiti.- Nie narzucamy żadnego kierunku, proponujemy jedynie, by tematem przewodnim była "Brama do Nadodrza". Mural ma stać się wizytówką Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - podkreśla Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury w magistracie.

Najpierw, do końca bieżącego roku, chętni mogą przysyłać do wydziału kultury urzędu miejskiego prace konkursowe. Jury wybierze trzy najlepsze projekty, a ich autorzy otrzymają po 10 tysięcy złotych nagrody. W drugim etapie konkursu to sami wrocławianie, głosując na stronie internetowej kreatywnywroclaw.pl, zdecydują, który z trzech murali ozdobi ogromną ścianę przy Łokietka.

- Konkurs jest całkowicie otwarty, mogą w nim wziąć udział Polacy i zagraniczni artyści, profesjonaliści i amatorzy. Jurorzy dostaną do oceny anonimowe prace, liczyć się będzie tylko sam projekt, a nie nazwisko twórcy - dodaje Jarosław Broda.
Autor: Tomek Matejuk