DODAJ

Nowoczesne wozy strażackie pojawiły się na wrocławskim lotnisku

Komunikacja publiczna / Wrocław
Nowoczesne wozy strażackie pojawiły
tuWroclaw.com
2012-05-24 15:53:41

Lotniskowa straż pożarna właśnie wymieniła wysłużone wozy na dwa supernowoczesne pojazdy. Dzięki temu wrocławskie lotnisko ma już pełne zaplecze techniczne z zakresu bezpieczeństwa na Euro 2012.

Dwa nowe wozy strażackie we wrocławskim porcie lotniczym to pojazdy spełniające wszystkie, nawet najbardziej rygorystyczne wymagania stawiane lotniskowej straży pożarnej.

– Podwyższamy standard na każdej płaszczyźnie. Dlatego, dysponując tak nowoczesną infrastrukturą, zależało nam, by również w kwestiach bezpieczeństwa przeciwpożarowego spełniać najwyższe standardy. Nowe wozy to pojazdy najwyższej klasy – mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Straż pożarna z nowych wozów może korzystać od połowy maja.

– Naszym priorytetem było, aby nowe pojazdy pojawiły się w porcie przed UEFA EURO 2012™. Pod koniec 2010 roku, gdy rozstrzygnęliśmy przetarg, zapewnialiśmy, że przed turniejem wozy będą na lotnisku i dziś możemy pochwalić się nowoczesną flotą – dodaje Jarosław Wróblewski.


Nowe bojowe wozy strażackie przygotował dla lotniska polski producent ISS Wawrzaszek.

– Pojazdy są wyposażone kompletnie. Wszystkie urządzenia i narzędzia są zgodne z najnowszymi światowymi trendami – mówi Andrzej Marzęda, zastępca komendanta lotniskowej straży pożarnej.

Co je wyróżnia?

– To pojazdy, które pracują na dwóch niezależnych silnikach Volvo o mocy 700 koni mechanicznych. Mogą one pracować równolegle w czasie dojazdu, aby zapewnić dobrą dynamikę lub oddzielnie, aby zapewnić jazdę i napęd autopompy oraz innych urządzeń. Dodatkowo dysponują układem napędowym 8x8 z dwiema skrętnymi osiami, co ułatwia manewrowanie na małej przestrzeni. Wozy są niezwykle dynamiczne – dodaje Andrzej Marzęda.

Mimo 50-tonowej masy – większej niż samolot pasażerski z podróżnymi na pokładzie - pojazdy przyspieszają od 0 do 80km/h poniżej 20 sekund i mogą się rozpędzić nawet do 135 km/h.

Wozy są wyposażone między innymi w specjalne przebijaki, którymi można z zewnątrz samolotu przebić kadłub i rozpylić środek gaśniczy. Zastosowane w pojazdach autopompy są w stanie użyć 10 tysięcy litrów wody na minutę.

Dwa nowe wozy zastąpią wysłużone strażackie pojazdy, z których do tej pory korzystała lotniskowa straż pożarna. Nie znaczy to jednak, że odchodzą one na emeryturę.

– Będziemy z nich korzystać np. podczas asystowania w czasie tankowania – mówi Andrzej Marzęda.

Taka flota sprawia, że wrocławskie lotnisko spełnia najwyższe międzynarodowe normy przeciwpożarowe i może swobodnie obsługiwać wzmożony ruch lotniczy podczas piłkarskich mistrzostw Europy.

– Wozy będą nam oczywiście służyć przez lata, ale dziś najważniejszy jest fakt, że skończyliśmy przygotowania do UEFA EURO 2012™, także pod kątem zapewnienia podróżnym maksymalnego bezpieczeństwa – podsumowuje Jarosław Wróblewski.
Autor: tm