DODAJ

Obwodnica Leśnicy będzie aleją Ryszarda Kaczorowskiego? Decyzja w czwartek

Drogi i mosty / Wrocław
Obwodnica Leśnicy będzie aleją
Tomasz Matejuk
2017-03-20 11:55:35
W czwartek wrocławscy radni zdecydują, czy obwodnica Leśnicy będzie nosiła imię Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Nowe nazwy dostanie też kilka innych ulic, a także jeden most i skwer.

O propozycjach nowych nazw ulic w stolicy Dolnego Śląska pisaliśmy już w lutym, gdy do konsultacji trafiły projekty uchwał w tej sprawie. Na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się w czwartek 23 marca, rajcy zadecydują o nadaniu nowych nazw.

Planowana ulica w obrębach Leśnicy, Ratynia i Jerzmanowa ma otrzymać nazwę aleja Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Chodzi o fragment powstającej obwodnicy Leśnicy, która połączy ulicę Średzką z Graniczną.

– Nadanie planowanej ulicy nazwy aleja Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego uzasadnia fakt, że inwestycja dotycząca budowy obwodnicy Leśnicy była najważniejszą zlokalizowaną na zachodzie Wrocławia. Prestiż inwestycji podkreśli nazwanie wspomnianego miejsca imieniem i nazwiskiem ostatniego prezydenta na uchodźstwie Pana Ryszarda Kaczorowskiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

UM Wrocławia


Zgodnie z projektem kolejnej uchwały, odcinek ulicy Zygmunta Wróblewskiego, w obrębie Zalesia, pomiędzy mostem Zwierzynieckim a ulicą Wystawową ma zmienić nazwę na ulicę Andrzeja Wajdy.

– Nadanie odcinkowi ulicy Zygmunta Wróblewskiego, położonemu pomiędzy ulicą Adama Mickiewicza a ulicą Wystawową, nazwy Andrzeja Wajdy uzasadnia bezpośrednie sąsiedztwo Wytwórni Filmów Fabularnych, w której powstało wiele dzieł polskiej kinematografii – tłumaczą autorzy projektu uchwały.

UM Wrocławia


Z kolei skwer położony między ulicami Jerzego Bajana i Ludwika Idzikowskiego na Gądowie Małym ma otrzymać nazwę ks. Leszka Jabłońskiego.

 Ks. dr Leszek Jabłoński była pierwszym proboszczem parafii i budowniczym kościoła, przy którym znajduje się przedmiotowy skwer. Od samego początku budowy osiedla proboszcz zabiegał o powstanie skweru przy kościele. Nieustannie współpracował ze spółdzielnią mieszkaniową "Szóstka" przy zagospodarowaniu przestrzennym osiedla. Skwer powstał w tym samym czasie co kościół, a więc w 2005 roku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

UM Wrocławia


Nowy most na rzece Ślęzie pomiędzy aleją Piastów i ulicą Racławicką otrzyma nazwę most Racławicki.

– Nazwa jest uzasadniona ze względu na zlokalizowanie przedmiotowego mostu w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Racławickiej. Poprzez nadanie takiej nazwy nawiązuje się także do innych obiektów mostowych, których nazwy pochodzą od sąsiednich ulic, jak: most Mieszczański, most Milenijny, most Kłokoczycki – uzasadniają autorzy projektu.

UM Wrocławia


W ostatnim z projektów uchwał znalazły się propozycje nazw dla czterech ulic. 

Nowa ulica w obrębie Grabiszyn otrzyma nazwę Rusznikarska.

– Nazwa ulicy nawiązuje do ulic Rymarskiej i Giserskiej, wziętych od nazw zawodów. Rusznikarstwo to zawód i rzemiosło rusznikarza, tzn. wyrób, naprawa i konserwacja ręcznej broni palnej – czytamy w uchwale.

UM Wrocławia


Nowa ulica Na Klecinie ma nazywać się 
Kabaczkowa – nazwa nawiązuje do istniejących na tym terenie nazw – do ulic wziętych od nazw warzyw, jak Buraczana i Ogórkowa.

UM Wrocławia


Nowej ulicy w obrębie Złotniki zostanie nadana nazwa Bronowicka
 – od wioski znanej z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, która kiedyś znajdowała się pod Krakowem, a dziś jest w granicach miasta. Na Złotnikach znajdują się ulice związane z miejscowościami małopolskimi: Zakopiańska, Bocheńska i Nowotarska. 

UM Wrocławia


Z kolei nowa ulica na Stabłowicach będzie nazywać się Karpnicka. Nazwa nawiązuje do ulic związanych z miejscowościami z Kotliny Jeleniogórskiej, znanymi ze swoich pałaców. W Karpnikach jest odrestaurowany zamek, który swoją historią sięga wieku XV i związany jest ze znakomitymi rodami śląskimi.

UM Wrocławia