DODAJ

Rewitalizacja kwartału na Kępie Mieszczańskiej. Kamienice przy Jagiełły odzyskają blask [WIZUALIZACJE]

Mieszkania i domy / Wrocław
Rewitalizacja kwartału na Kępie
Tomasz Matejuk
2017-04-04 16:19:25
Zaniedbane kamienice z początku XX wieku odzyskają dawny blask – przy ulicy Jagiełły 6 powstanie 69 apartamentów. Projektantem jest Zbigniew Maćków, a inwestor zapowiada, że będzie to rewitalizacja w stylu art-déco.

planowanej przez Bouygues Immobilier Polska inwestycji pisaliśmy już w lutym, a także w marcu. Teraz francuski deweloper oficjalnie zaprezentował swój najnowszy projekt mieszkaniowy w stolicy Dolnego Śląska.

W ramach inwestycji Jagiełły 6 zrewitalizowany zostanie kwartał zabudowy, w którym objęto ochroną części dwóch istniejących kamienic pochodzących z początku XX wieku. 

W zabytkowe fasady, poddane renowacji i uzupełnieniu o historyczny detal, wpisane zostanie nowe wnętrze, spełniające przepisy budowlane i oczekiwane standardy zamieszkiwania. 

mat. inwestora


Inwestycja z charakterem

Inwestor zapowiada, że przywróci blask istniejącym elewacjom, zachowując ich charakterystyczne elementy. Nowa część kompleksu mieszkaniowego utrzymana będzie w stylu istniejących kamienic, z kontynuacją gzymsu i jasną płytką klinkierową na elewacji, a jej architektoniczna forma umiejętnie wpisze się w ponad stuletnie dziedzictwo.

To inwestycja z charakterem. Niełatwa, ze względu na renowację dawnej zabudowy, ale tym bardziej wartościowa. Prowadzimy ją z szacunkiem dla historii tego miejsca, elementy nowoczesne traktując jako płynne uzupełnienie. Ta ciekawa przestrzeń zyska dzięki temu nową jakość – mówi Bruno Le Corre, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska.

Inwestycja powstanie na eksponowanej, narożnej działce. Projekt architektoniczny Jagiełły 6 przygotował Zbigniew Maćków z Maćków Pracownia Projektowa.

Projekt inwestycji znakomicie wpisuje się w filozofię życia aktywnego mieszkańca Wrocławia. Z jednej strony gęste miasto skłaniające do aktywności, z drugiej strony tuż za rogiem tereny rekreacyjne wzdłuż nabrzeży Odry. Jest to idealne miejsce, jeśli mówimy o nowym modelu używania miasta, gdzie można znaleźć dobrą pracę, a jednocześnie być w sercu wydarzeń kulturalnych i korzystać na co dzień z wysokiej jakości życia  – mówi Zbigniew Maćków.

Architekt podkreśla, że w projekcie, z uwagi na fakt, że dotyczy zabytkowej substancji, starał się utrzymać klimat miejsca i nie zdominować go nowymi formami

Interwencje są stonowane i stanowią raczej tło dla wydobytych z zapomnienia przepięknych detali historycznych fasad. Bardzo ważne jest dla nas ożywienie tej części miasta, dlatego na parterze przewidzieliśmy lokale usługowe, które będą wzmacniały miastotwórczy charakter tego miejsca – dodaje Maćków.

mat. inwestora


Blisko 20 procent apartamentów już sprzedanych

W budynkach Jagiełły 6, licząc łącznie obie kamienice oraz nową część, znajdzie się 69 apartamentów, o powierzchniach od 23 mkw. do 137 mkw., od jednopokojowych typu studio, po czteropokojowe (w tym dwa dwupoziomowe). Cena za mkw. waha się w granicach 8,5-10 tys. zł. Apartamenty jednopokojowe można kupić od 225 tys. zł, a dwupokojowe od 325 tys. zł. 

Obecnie nabywców znalazło już 12 apartamentów, w tym 7 typu studio, którymi interesują się w pierwszym rzędzie inwestorzy szukający korzystnej lokaty kapitału na rynku nieruchomości – mówi Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.   

Większość apartamentów została zaprojektowana z przestronnym balkonem lub tarasem. Wysokość pomieszczeń waha się od 2,60 do 3,00 m, a w części, która zostanie dobudowana, dostosowana jest do wysokości stropów kamienicy. Na dachu pojawi się również przestronny taras dostępny dla wszystkich mieszkańców obiektu, gdzie będą mogli spotykać się i spędzać czas.

Charakter inwestycji będzie odzwierciedlał również design lobby, utrzymany w stylu art-déco. Mieszkańcy Jagiełły 6 będą mieli do dyspozycji zielony wewnętrzny dziedziniec, rowerownię i podziemny garaż, w którym znajdzie się blisko 60 miejsc parkingowych, na platformach umożliwiających zaparkowanie dwóch samochodów na jednym stanowisku. 

Na parterze planowane są również lokale usługowe. W ramach inwestycji deweloper przebuduje układ drogowy w obszarze bezpośrednio przylegającym do działki. Powstaną tam m.in. chodnik oraz ścieżka rowerowa. Rozpoczęcie prac na budowie Jagiełły 6 planowane jest na czerwiec 2017 roku, a zakończenie na grudzień 2018 roku. 

mat. inwestora


Kamienica z historią

Opuszczona obecnie kamienica pod adresem Jagiełły 6 ma ciekawą historię. Została zbudowana w 1905 roku i była częścią całego zespołu kamienic znajdujących się w tej części Kępy Mieszczańskiej. Front kamienicy przylegał wówczas do kameralnego placyku (większą część tej przestrzeni zajmuje dziś Trasa Mieszczańska). 

Przed wojną w kamienicy działała klimatyczna gospoda pod nazwą "Zum Bürgerwerder", czyli "Na Kępie Mieszczańskiej". Serwowano tam piwo z jednego z trzech największych browarów dawnego Wrocławia – Schultheiss Brauerei, tj. późniejszego Browaru Piastowskiego.    

mat. inwestora


Bouygues Immobilier wiąże się z Wrocławiem

Jeden z największych deweloperów we Francji wybudował już we Wrocławiu apartamentowiec Wyspiańskiego 11, oddany do użytku w ubiegłym roku (projektantem był również Zbigniew Maćków). 

Aktualnie realizuje dwie kolejne inwestycje: Belleville przy ul. Pięknej oraz Villa Alouette przy ulicy Rymarskiej na Grabiszynku. Jagiełły 6 to już czwarta inwestycja Bouygues Immobilier w stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Biorąc pod uwagę niezwykle dynamiczny rozwój miasta, widzimy w nim ogromny potencjał i chcemy być tu mocnym graczem. Zgodnie z filozofią naszej firmy szukamy tylko naprawdę wartościowych lokalizacji i wiążemy się z Wrocławiem w perspektywie długofalowej. W 2019 roku w naszej ofercie będziemy mieli 300 mieszkań – podsumowuje Pierre-Vincent Pasquet, nowy dyrektor wrocławskiej agencji Bouygues Immobilier Polska.

Źródło: materiały prasowe